Káosz és kapkodás az érettségin

Érvénytelenítette a középszintű matematikaérettségit az oktatási miniszter. Azok a diákok, akiknek a továbbtanuláshoz szükséges az érdemjegy, május 28-án maturálnak újra. A tárca elismerte, hogy a középszintű tételeket nem látták el sérülésbiztos csomagolással, mint az emelt szintű feladatokat, mert nem jutott rá pénz. Bár Magyar Bálintban bízik Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke, a szocialisták körében már gondolkodnak a miniszter utódlásáról.

2005. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megsemmisítette a középszintű matematikaérettségi eredményét Magyar Bálint oktatási miniszter. Döntését azzal indokolta, hogy a tételek már jóval a vizsgák megkezdése előtt nyilvánosságra kerültek. A középiskolák tizede jelezte, hogy a diákok valószínűleg előre ismerték a matematikakérdéseket. Magyar Bálint bejelentette: azoknak a diákoknak, akinek a felvételinél figyelembe veszik a matematika jegyét, május 28-án szombaton 10 órakor mindenképpen újra kell írniuk a dolgozatot. A többi diák választhat, hogy elfogadja-e év végi osztályzatát érettségi jegyként, vagy megismétli a vizsgát. Erre vonatkozó írásbeli kérelmüket ott kell leadniuk, ahol eredetileg vizsgára jelentkeztek. Az emelt szintű vizsgák érvényesek. A rendszerváltás óta nem volt arra példa, hogy egy tantárgyból országosan új vizsgát kellett volna tenni.
Az oktatási biztos szerint Magyar Bálintnak az újraíratás volt az egyetlen lehetősége, különben továbbra is fenntartotta volna a jogsértő helyzetet. Aáry-Tamás Lajos kijelentette: a vizsga megismétlése az egyetlen út ahhoz, hogy valóban a legjobb tudású gyerekek kerüljenek be az egyetemekre. A Gimnáziumok Országos Szövetsége (GOSZ) szerint is indokolt volt a középszintű matematika írásbeli érettségik megsemmisítése. Szebedy Tas elnök ugyanakkor az egyeztetéskor azt javasolta a szaktárcának, hogy mindenki írja újra a vizsgát, mivel a választási lehetőség ellentétben áll az érettségi eredetileg meghirdetett koncepciójával. Szebedy rámutatott: a döntés értelmében matematikaérettségi nélkül tud továbbtanulni az, akinek nem szükséges ez a tárgy a felvételihez. Hozzátette: ez a döntés azokat jutalmazza, akik az esetleges bukástól tartottak. A Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint jó megoldás született. Besenyei Lajos kijelentette: azt kérték, hogy az egyetemekre ne gyűrűzzön be az érettségi botrány, és a diákok tényleges, valós tudás alapján kerüljenek be az egyetemekre. Hozzátette: áldozat nélkül nem lehetett kijönni az ügyből.
*
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete ugyanakkor visszautasítja, hogy a kormányzat már a vizsgálat lezárulta előtt a pedagógusokat, a diákokat és az intézményeket vádolja szabálytalansággal, holott a feladatlapok több száz kézen mentek keresztül, mire eljutottak az iskolákban. Hozzátette: látszik, hogy ha szükséges, egy nap alatt is meg lehet oldani a tételek legyártását és kiszállítását.
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője elmondta: valószínűsíthető volt, hogy a kikerülő tételek sok diákhoz jutottak el, és sokukat juttatták jogosulatlan előnyhöz. Ettől kezdve az oktatási tárca már csak rossz vagy kevésbé rossz döntéseket hozhatott – mondta.
Sipos János, az oktatási tárca közoktatási helyettes államtitkára lapunknak azt mondta: a 87 ezer középszintű matematikavizsgát író diák közül körülbelül harmincezer tanulónak kell mindenképpen újra vizsgáznia. Hozzátette: ezen a héten mindennap a tegnapi rendszer szerint reggel 6 és 7 óra között a megyei közigazgatási hivatalokban osztják majd ki az aznapi érettségi tételeket az igazgatóknak. Arra a kérdésre, hogy miért kellett hónapokkal korábban legyártani a feladatsorokat, ha a jelenlegi helyzetben erre egy nap is elég, a helyettes államtitkár azt felelte: ez korábban is így történt, csak eddig soha nem került nyilvánosságra az a hely, ahol tárolták a tételeket. Hozzátette: abban szinte biztos, hogy nem fegyveresekkel őrzött raktárból kerültek ki a feladatsorok, de úgy tartja, a Magyar Nemzet erre vonatkozó cikke felhívta a figyelmet a visszaélés lehetőségére.
Sipos János ugyanakkor elismerte, hogy a középszintű tételeket nem olyan sérülésbiztos fóliába volt csomagolva, mint az emelt szintű feladatsorok. A speciális csomagolást olyan különleges technikával látták el, amelyet felbontás után nem lehetett visszazárni. A helyettes államtitkár szerint azért nem jutott ilyen csomagolás a középszintű feladatokra, mert arra már nem volt anyagi keret. Ezt egyébként Magyar Bálint oktatási miniszter is elismerte egy reggeli televíziós műsorban. Sipos tudatta, hogy az Oktatási Minisztérium eredetileg 1,6 milliárd forintot költött a feladatok összeállítására, a tételek előállítására, tárolásra, csomagolásra, szállításra, a vizsgák biztosítására, a Belügyminisztérium pedig 1,3 milliárd forintot kapott az érettségiből eredő bérfizetések fedezésére.

*****
Aggály. Államigazgatási szempontból értelmezhetetlen és jogszabályi háttér nélküli Magyar Bálintnak a matematika írásbeli érettségi megsemmisítéséről szóló döntése – jelentette ki Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere. A politikus szerint az oktatási miniszternek nincs hatásköre arra, hogy elrendelje az írásbeli érettségi újraírását, csak abban az esetben, ha jogellenesen szervezték meg a vizsgát, vagy állították ki a bizonyítványt. Olyan jogköre pedig végképp nincs, hogy elrendelje: a diák vagy újraírja az érettségit, vagy választhatja az év végi jegyét. Közölte: a sok tisztázatlan kérdés, az államigazgatásilag értelmezhetetlen miniszteri intézkedésből fakadó tennivalók tisztázása érdekében a debreceni önkormányzat a közigazgatási hivataltól kért állásfoglalást.

*****
Szolgálati titok. A Nemzeti Nyomozó Iroda továbbra is szolgálatititok-sértés miatt nyomoz az érettségi tételek illetéktelen nyilvánosságra hozása ügyében – jelentette ki Horváczy Emese, a szervezet szóvivője arra a felvetésünkre, hogy a tételeken nem „Szolgálati titok” jelzés, hanem a „Szigorúan titkos!” felirat szerepelt. Ismert: a „Szigorúan titkos!” felirat az „Államtitok!” jelzéssel együtt az adatok államtitokká minősítését jelenti, az érettségi tételek pedig szolgálati titkot képeznek, így szerepelnek az oktatási tárca titokköri jegyzékében.



Citromdíj Gyurcsánynak. A Fidelitas Citromdíjat adományozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek. Szijjártó Péter, a Fidelitas elnöke – aki a szintén fidelitasos Koszorús Lászlóval „Citromdíj Gyurcsány Ferenc részére, minden idők legsikertelenebb MSZP-s megyei elnökének” feliratú plakátot hagyott az éppen távollévő kormányfő parlamenti titkárságán – közölte: Gyurcsány az MSZP volt Győr-Moson-Sopron megyei vezetőjeként és miniszterelnökként hozzájárult ahhoz, hogy Sopronban az MSZP történetében példátlan vereséget szenvedett. Az érettségi körüli botrányokra utalva kijelentette: Gyurcsány kiérdemelte a minden idők legnagyobb zűrzavarát okozó miniszterelnöke titulust is, hiszen fiatalok tízezrei kerültek bizonytalan helyzetbe a kétszintű érettségi, az igazságtalan pontszámítás és az előbb nyilvánossága került érettségi tételek miatt. (T. G.) fotó: fidesz.hu

Továbbiak a 4. oldalon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.