Szinte tetszhalott állapotban vegetál már hetek óta a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX. A nyugat-európai és amerikai gyorsjelentési szezon nem nagyon befolyásolta a pesti börze árfolyammozgását, mivel a hazai piac inkább a régiós parketteket követi. A szegényes vállalati hírek miatt a már megjósolt 16 500 pont körül mozog a magyar indikátor. Amikor egy jobb hír – például Richter-, vagy FHB Rt. -jelentés – lát napvilágot, a BUX átlépi a küszöböt. A rákövetkező napok érdektelensége pedig visszahúzza a mutatót a megszokott szint közelébe. Így mozog a BUX már hetek óta, és szakértők szerint nagyobb változásra nem lehet számítani.
A jelenlegi árfolyamokból hasznot akkor lehet majd húzni, ha a következő hetekben megjelennek a hazai negyedéves vállalati adatok. Akkor lehet növekedés, ha a Magyar Telekom (volt Matáv), a Mol és az OTP negyedéves adatai a várt eredményt meghaladják. Az elemzői összegzések még nem ismertek, de a Magyar Telekom valószínűleg nem produkál majd kiugróan magas eredményt, hiszen ismeretes, a vezetékes távközlési piac némileg visszaesett az elmúlt hónapban is. Kiugróbb teljesítményt vár viszont a piac a Moltól és az OTP-től. Az elemzők a Földhitel és Jelzálogbank Rt. 50 százalékot meghaladó eredménynövekedésére is felhívják a figyelmet, így a két blue chip esetében a piac kedvező reakciójával lehet számolni. Tavaly a portfolio.hu egyenesen pénzgyárnak nevezte el az OTP-t, miután napvilágot láttak a bank friss adatai. Azon az alapon kapta ezt a jelzőt a társaság, hogy 35 milliárd forintot meghaladó eredményt produkált. A szakértők 28,4–31 milliárd forintra számítottak. A következő hetekben publikálásra kerülő OTP-eredmények várhatóan a tavalyi szintet súrolják, meg is haladhatják. Ugyanakkor tíz százalék feletti bővülésre nem számítanak a szakértők.
A Mol Rt. esetében a magas olajárak, a finomítói költségek és a még el nem adott gázüzletág határozza meg az eredményt. A friss adatokat a Mol tavalyi első negyedévéhez viszonyítják majd. Mivel az idén év végéig zárulhat le a Mol gázüzletágának eladása, így erről a területről az olajipari társaság még nyereséget remélhet. Az elemzők az egész évet tekintve kiugró növekedésre számítanak. Az első negyedéves adatok viszont nem biztos, hogy ilyen jók lesznek: a magas olajárak ugyanis nem kedveztek a Molnak. A Raiffeisen Bank elemzője áprilisban azt nyilatkozta, hogy a Mol a tavalyi rekordévet is meghaladó növekedésre számíthat, amit nem befolyásolhat a gázüzletágból származó bevétel.
A kisforgalmú tőzsdei cégek közül a BorsodChem, a TVK, a Graphisoft, az Egis és az Antenna Hungária részvényeitől várnak pozitív irányú elmozdulást a piaci szereplők. Az Antenna Hungária papírjainak árát a privatizációs és spekulációs hatás mozgathatja felfelé. Felminősítés és a magánosítás emelheti meg az FHB árát. Mérsékelt árfolyamjavulást várnak a szakértők a Rábától, az Inter-Európa Banktól és a Phylaxiától, míg további áresés következhet be a Nabi és a Synergon esetében.
A régiós valutákkal együtt mozgó forint a szakértők szerint tovább gyengülhet, a legpesszimistább elképzelések szerint a magyar fizetőeszköz az év végéig elérheti a 280 forint/eurós szintet is. A forint várhatóan május–június hónapban a 256–258-as szint közelébe gyengül.
Rekordon a Skandináv lottó főnyereménye