Mára bebizonyosodott, hogy a kormány egy fillért sem hajlandó áldozni az általa ígért tízezer új kollégiumi férőhely megépítésére, hanem magántőke bevonásával, átláthatatlan módon akarja létrehozni azokat – jelentette ki Sió László, a Fidesz oktatási kabinetjének vezetője. Hozzátette: az úgynevezett PPP program valójában burkolt hitelfelvétel. Ennek lényege, hogy az építkezéseket magánbefektetők fedezik. Az egyetemek húsz éven keresztül bérlik a vállalkozótól az épületeket, és ezalatt a befektetett összeg háromszorosát fizetik vissza neki. Az ingatlanok azonban két évtized után sem kerülnek köztulajdonba. A Fidesz szerint a program évente körülbelül hárommilliárd forinttal kerül többe, mintha az állam támogatná beruházást.
Sió szerint egy éve kérik az oktatási tárcát, hogy adja ki a programmal kapcsolatos szerződések másolatát, ám ez a mai napig nem történt meg. A minisztérium csak a tárca és az iskolák közötti megállapodásokat bocsátotta rendelkezésre, a beruházókkal kötött szerződéseket – amelyekből kiderülne, hogy az iskolák mennyit fizetnek a befektetőnek, és húsz év után mennyiért vásárolhatják meg az ingatlant – nem mutatta meg. Ezt azzal indokolta, hogy a minisztériumban nincs példány a szerződésekből. A fideszes politikus úgy látja: a tárca szándékosan rejtegeti a dokumentumokat. Sérelmezte azt is, hogy a minisztérium az iratokért 38 ezer forintot kért fénymásolási költség ürügyén az azokat kikérő képviselőtől.
Szintén a bíróság döntését kérik a felvételivel kapcsolatos adatok eltitkolása miatt. Mint ismert, a Városmajori Gimnázium szülői közössége azt kérte az oktatási tárcától, hogy hozza nyilvánosságra: hány korábban érettségizett, idén emelt szintű vizsgát tevő gyerek felvételizik egy-egy szakra. Pánczél Károly fideszes képviselő szerint Magyar Bálint azért titkolja el az adatokat, mert könnyen kiderülhetne, hogy egyes szakokra csak valószerűtlenül magas pontszámmal juthatnak be az idén maturálók.
Amíg a Fidesz kormányon volt, nem tartotta problémásnak, hogy a nagy beruházások megvalósítására összefog a magántőke és az állam – áll az Oktatási Minisztérium sajtóközleményében. A dokumentum szerint a tárca nem szerződő fél, csak közvetítőként vesz részt a felsőoktatási intézmények és a beruházók között. A végleges szerződések nincsenek a tárcánál, mivel a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz továbbította a dokumentumokat. A közlemény szerint az Országos Felvételi Iroda honlapján bárki elolvashatja, hogy hányan jelentkeztek az adott szakra, és közülük mennyi az idén érettségizett.
A KEHI vizsgálja az érettségit. Magyar Bálint oktatási miniszter a kormány ülésén tudta meg, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Központi Ellenőrzési Hivatalt (KEHI) felkérte, vizsgálják ki az érettségi vizsgák lebonyolítását – mondta el lapunk kérdésére László Boglár kormányszóvivő. A szóvivő hangsúlyozta: a kormányfő arra kérte a KEHI-t, hogy egy hónap alatt döntse el, igényel-e módosítást az érettségi lebonyolítása és előkészítése. Kifejtette, hogy a miniszterelnök azért ezt a szervezetet kérte fel, mert annak függetlensége megkérdőjelezhetetlen. Az oktatási tárca sajtóosztálya azt közölte, hogy örülnek a vizsgálatnak, és ha szükség van rá, segítik az illetékesek munkáját. Sió László úgy véli, a kabinet elismerte, hogy nagy valószínűséggel kormányzati mulasztás vezetett az idei érettségi, felvételi botrányhoz. Javasolta, hogy legalább 90 napja legyen a KEHI-nek a vizsgálatra, hiszen a felvételi eljárás csak július végén fejeződik be, s ekkor ítélhető meg, milyen következményekkel járt az esélyegyenlőséget sértő pontszámítási mód.