Tegnap befejeződtek az emelt szintű szóbeli érettségi vizsgák. Csak emelt szinten 16 700, 26 500-an pedig mindkét fokon vizsgáznak valamelyik tantárgyból. Az oktatási tárca szerint a legtöbben, 5720-an történelemből vizsgáztak. Második helyen az angol, a harmadikon pedig a matematika áll. Az eredményeket csak a középszintű érettségi vizsgák befejezése után, azaz július 1-jén közlik a diákokkal. Az emelt szintű vizsgákat hat nap alatt, 182 helyszínen, 78 tantárgyból, 2075 bizottság előtt tették le a tanulók. Az érettségik június 20-tól folytatódnak a középszintű szóbelikkel. Fontos, hogy utoljára az őszi érettségi vizsgaidőszakban fogadják el a középfokú nyelvvizsgát emelt szintű matúraként. Ahhoz, hogy a diákok kiválthassák a nyelvi érettségit, megfelelő időben kell teljesíteni a vizsgát, mivel a bizonyítványok a sikeres vizsgát követően csak két hónap múlva érkeznek meg. Az Oktatási Minisztérium kezdeményezte az őszi érettségi vizsgaidőszak későbbre, október–novemberre tolását. Erre a jelentkezési határidőt várhatóan augusztus 31-ről szeptember 5-re módosítják.
Kiderült az is, hogy a tanárok és a szülők elégedetlenek az általános iskolákban osztályzás helyett bevezetett szöveges értékeléssel. A nagyatádi Árpád Fejedelem Általános Iskola és a hozzá csatlakozó 25 intézmény azért fordult a tárcához, hogy változtassák meg az előírásokat. Azt mondják, már az első félévben is probléma volt a szöveges értékeléssel, mert a szülők elégedetlenek voltak vele, és gyerekük érdemjegyei után érdeklődtek. Az új rendszerben újfajta bizonyítványokra van szükség, amelyek csak késve, a tanévzárás előtt két nappal érkeztek meg valamennyi iskolába, így a pedagógusoknak az utolsó pillanatban kell elkészíteniük a tanulók – fejenként több oldalt is kitevő – értékelését. Ráadásul az osztályozás eltörlésével járó adminisztrációs munka évről évre nőni fog, hiszen a jogszabály bevezetése felmenő rendszerben történik. Amíg idén csak az elsősökről kell szöveges értékelést készíteni, jövőre már a másodikosokról is. A jelenlegi elsősöknek csak negyedikben, az év végi bizonyítványban szerepel majd először érdemjegy.
– Még nem kaptuk meg az általános iskolák levelét. A kézhezvétel után reagálunk a kérelemre – mondta Szántó Gabriella, az Oktatási Minisztérium sajtófőnöke.
Új elnök a rektori konferencia élén. Klinghammer István, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora lett a Magyar Rektori Konferencia elnöke. A leköszönő elnök, Besenyei Lajos nem indult újra a posztért. A rektorok zárt ülésen döntöttek az új vezető személyéről. Klinghammer közölte: az a legfontosabb, hogy a rektorok a tudomány és a jövő nemzedék értékeit tartsák szem előtt, és ne akarjanak alkalmazkodni senkinek az érdekeihez.