Örülhetnek a pesti tőzsdén üzletelő spekulánsok, hiszen a BUX mellett az Egis és a Richter árfolyama is csúcsot döntött. A magyar tőzsdemutató tízpontos csökkenéssel nyitott, majd csaknem háromórás lejtmenetet követve megtáltosodott, és átlendült az előző zárószintjét jelző határvonalon. A befektetők a vezető részvényeket vásárolva magasra húzták a BUX-ot, olyannyira, hogy az index 142,47 pontot emelkedve zárhatott. A 12,22 milliárd forintos forgalomból a legnagyobb részt az OTP-, a MTelekom- és a Mol-papírokra kötötték. Elemzők elmondták, hogy a BUX-ra a kedvező nemzetközi hangulat is hatott, részben ez okozta a napközbeni irányváltást is, a szakértők jelezték, hogy a 18 500 pont feletti szint már igen ingatag. A szakemberek a következő napoktól nyereségrealizálást várnak, szerintük a pénteki napig a befektetők kiveszik a hasznot a papírokból.
Az esetleges irányváltásra jel lehet az aránylag alacsony forgalom is, de az is ezt mutatta, hogy a vezető részvények – az OTP kiugró teljesítményét nem számolva – csak minimális mértékben tudtak drágulni.
A legtöbb szakértő túlságosan ingatag talajnak tartja a magyar piacot, szerintük a BUX ezen a szinten már kifulladt, nagyobb és hosszabb befektetéseket jelenleg nem érdemes eszközölni, mert kockázatosabbnak tűnik, mint amit a környező feltörekvő piacokon el lehet érni.
A tegnapi kereskedés nagy nyertese az FHB és az OTP lett 2,6-2,6 százalékos megugrással. A két banki papírt a Synergon és a magas forgalmat bonyolító BorsodChem követte. A vegyipari társaság menedzsmentje korábban jelezte, hogy szeretnék, ha a BorsodChem visszakerülne a blue chipek kategóriába, ami az utóbbi időszakban nyújtott teljesítmény alapján már nem elképzelhetetlen.
Történelmi csúcsra emelkedett az 1,6 százalékkal, 18 800 forintra ugró Egis és a 0,58 százalékkal,
30 475 forintra emelkedő Richter. A Richterre drágító hatást fejtett ki az a hír, hogy az orosz támogatási rendszer bejelentett módosítását három hónappal, október elsejére tolták ki, így a Citigroup a Richter célárát 32 ezerről 35 ezer forintra emelte meg.
A bankközi devizapiacon a forint némileg erősödött az euróval szemben, a tegnap délutáni adatok szerint a hazai fizetőeszközt a keddi szinthez képest 0,30 forinttal olcsóbban adták-vették. Az alacsony érdeklődésű piacon az euróval napközben 247,20 és 247,90 forint közötti szűk sávban kereskedtek. A lengyelországi 50 bázispontos kamatcsökkentés hatására csak átmenetileg gyengült kissé a forint, követve a zloty mozgását.
A nemzetközi tőkepiacokon is növekedési irány alakult ki: Tokióban a Nikkei 225 index éves csúcsára emelkedett a tegnapi 0,55 százalékos javulásával. Európában és a tengerentúlon a Federal Reserve esetleges kamatemelése hozta lázba a befektetőket.
Akadt olyan vállalati hír is, ami a Fedtől függetlenül kedvező irányt alakított ki, ilyen volt az Oracle bejelentése is. Az amerikai szoftvergyártó közölte, hogy erős nyereséggel zárta május végén üzleti évének negyedik negyedét, elsősorban adatbázisszoftver-termékeinek erőteljes kereslete nyomán: adózott eredménye 1,02 milliárd dollár, egy részvényre vetítve 20 cent lett. Egy évvel korábban adózott eredménye 990 millió dollár, egy részvényre 19 cent volt.
Egyre több az influenzás beteg Magyarországon