Érvénytelen vizsgák félreértésből

2005. 06. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk úgy értesült, hogy a korábban érettségizett diákok egy része – becsült adatok szerint 5-10 százaléka – nem ment el az emelt szintű szóbeli vizsgára, mert azt hitte, hogy az írásbeli vizsgán elért pontszáma elegendő a pluszpontok megszerzéséhez. Megírtuk, a korábban maturálóknak már 33 százalékos teljesítményért is jár a hét pluszpont.
– Hiába teljesített valaki jól az írásbelin, ha nem ment el szóbelizni, akkor elégtelen az érettségije – mondta lapunknak Szántó Gabriella, az Oktatási Minisztérium sajtófőnöke. Hozzátette: a szabály szerint mindkét vizsgarészen legalább 10 százalékos teljesítményt kell nyújtani ahhoz, hogy a vizsga elfogadható legyen.
Szántó szerint egyébként emelt szinten a diákok 10,37 százaléka tett észrevételt az írásbeli vizsgán elért eredménye kapcsán. Ez az arány megegyezik az elmúlt években tapasztalt észrevételekkel – tette hozzá. Biológiából a diákok 16,2 százaléka, történelemből 12,7 százaléka, fizikából 12,3 százaléka emelt kifogást. A legtöbb észrevételt – 1441-et – a fővárosból nyújtották be.
A tanulói észrevételek elbírálása jelenleg folyik – mondta az MTI-nek Pósfai Péter, az Országos Közoktatási, Értékelési és Vizsgaközpont vezetője. Hozzátette: az emelt szintű vizsgabizottságok a szóbelin szembesültek azzal, hogy a régen érettségizők közül „jó páran” nem mentek el vizsgázni. Ennek oka szerinte az lehetett, hogy már az írásbeli előtt meggondolta magát a diák, esetleg közben megszerezte a nyelvvizsgát, vagy olyan gyenge lett az írásbelije, hogy a szóbelivel már meg sem próbálkozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.