Meglepetést okozott tegnap a Budapesti Értéktőzsde indikátora, a BUX azzal, hogy átlépett a 17 ezer pontos határon. Elemzők már régen pedzegették, hogy a BUX elmozdulása a következő hetekben látványos lesz, de az elemzők azt nem tudták meghatározni, hogy az index csökkenni vagy növekedni fog-e. A tegnapi kereskedés és a korábbi napokban tapasztalt irányzat azt mutatta, hogy lassan visszaszállingóznak a befektetők a kelet-közép-európai piacokra, s újabb vételi megbízásaikkal felértékelődést okoznak. A drágulás tegnap elemi erővel tarolta le a parkettet, a befektetők az összes likvid részvényt vásárolták, a blue chipek ára magasra szökött, s ezek mellett néhány kis forgalmú papír iránt is érdeklődés mutatkozott. Brókerek szerint a magyar felfutást részben a nyugat-európai optimizmus segítette. A BUX hatpontos emelkedéssel nyitott, majd egy kisebb beesést követve magasra lendült. Első körben 17 150, majd 17 235 pontig ugrott a BUX görbéje, a zárás pillanatában egy kisebb korrekcióval 17 137,40 pontra csúszott vissza, ez 229,59 pontos emelkedésnek felelt meg. A 35 milliárd forintos forgalom rekordméretűnek bizonyult, de ebből 13,5 milliárd forintnyit az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor átkötése okozott. A 80 forinttal dráguló banki papírokból amúgy 24,5 milliárd forintnyi fordult meg a parketten. Növekedést jelzett még a szintén 80 forinttal dráguló Mol, s a három forinttal felértékelődő MTelekom is. A nap nyertese a Globus lett 12,63 százalékos drágulásával. Nagyot ugrott a Richter kurzusa is, a gyógyszergyártó lassan-lassan eléri a 30 ezer forint körüli célárát, tegnap 28 200 forintig drágult, s végül 28 120 forinton, 1115 forinttal erősödve zárt.
A kis forgalmú részvények közül a privatizáció előtt álló, és spekulációs nyomással magasra tornázott Antenna Hungária 60 forinttal, 4400 forintra erősödött. A BorsodChem 25 forintot, az Egis 450, a Rába 20, a Synergon öt forintot drágult. A J. P. Morgan Chase and Co. jelezte, hogy a BorsodChemben meglévő tulajdonát az alaptőke öt százalékára növelte. A New York-i székhelyű J. P. Morgan Chase and Co. birtokában lévő összes BorsodChem-részvény száma 4 064 505 darabra nőtt.
Jelentős növekedési trend söpört végig a nemzetközi parketteken is, a Nikkei 225 index 0,47, a német DAX 1,13, a londoni FTSE 0,88 százalékkal ugrott meg.
*
Csökkent a tőzsde forgalma. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényforgalma májusban 18,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, kétszeres árfolyamértéken számolva 607,51 milliárd forintot tett ki – írta az MTI–Eco. Az állampapírok forgalma ugyanakkor jelentősen emelkedett, így a tőzsde azonnali forgalma összességében 16,5 százalékkal csökkent, 703,25 milliárd forint volt májusban. A határidős piaci forgalom áprilishoz képest szintén visszaesett.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva ugyanakkor bővült a tőzsde forgalma: a részvénypiaci adásvétel csaknem tíz százalékkal, az azonnali összforgalom 14 százalékkal volt magasabb májusban, mint tavaly ilyenkor.
Az államkötvények és kincstárjegyek forgalma májusban csaknem két és félszerese volt az áprilisinak, megközelítette a 42 milliárd forintot. A jelzáloglevelek és vállalati kötvények adásvétele harmadával csökkent, 53,58 milliárd forintot tett ki májusban.
Európa a poszt-liberális világrend kapujában