Emelkedhetnek még a részvényárfolyamok? – ez volt tegnap a nap kérdése a befektetők körében. A piac korrekciót vár, míg a BUX kurzusa nem ezt mutatta. A nemzetközi befektetői környezet nem túl kedvező, a kelet-európai piacok növekedési lehetőségei viszont vonzzák a tőkét. A BUX 72 pontos emelkedéssel nyitott, és napközben 261 pontos növekedést is elért. A felfutás nem volt tartós, az index délután egyre lejjebb és lejjebb csúszott, végül 6,52 ponttal előző értéke alatt zárt.
A BUX záráskori beesése azt mutatta, hogy a befektetők hasznot realizáltak. Hogy ez mekkora súlyt képvisel, azt nem lehet tudni. A legtöbb szakértő szerint a 18 500 pont körüli szint újabb támaszték, a tőzsdén várhatóan a következő napokban a gyengülési trend fog erőt venni. Aránylag magas, 18,25 milliárd forintos forgalom mellett kereskedtek a piacon, a legnagyobb érdeklődés – 8,32 milliárd forintnyi – a Mol-papírok iránt volt. Az olajipari részvények 1,45 százalékkal, 17 095 forintra emelkedtek, ami egyben történelmi csúcsuknak is megfelelt. Hasonlóan rekordot döntött a Richter árfolyama: a hétfői csúcs után tegnap is meghaladta legmagasabb történelmi árszintjét a gyógyszergyártó, ami 28 950 forint volt. A Richter annak ellenére drágult, hogy az Erste a korábbi vételről tartásra módosította a gyógyszergyártóra adott minősítését. Az Egis esetében viszont azt javasolná az Erste, hogy a Richter-papírokat az Egisére cseréljék le a befektetők. A portfolio.hu írása szerint az Erste elemzője úgy véli, hogy az orosz piacon végrehajtott korlátozó intézkedések 1,1 milliárd forintos profitcsökkenést fognak okozni 2005-ben, ami az idei nyereség 2,9 százalékát teszi ki. Az MTelekom 0,24 százalékkal drágult, az OTP viszont a BUX-ot visszahúzva, 116 forinttal mérséklődött. A kis forgalmú részvények közül a Rába 6,47 százalékot erősödött, az Econet viszont 14,04 százalékot drágult. A győri társaság erősödése megemelte a Nabi és a szintén gépgyártó Linamar árát is, az előbbi 4,17, az utóbbi 4,69 százalékot drágult. Javulással zárta a kereskedést a BorsodChem, az FHB és a Graphisoft is. Zalakerámia Rt. jelezte, hogy a müncheni értéktőzsde (Börse München) ügyvezetése 2005. június 10-i hatállyal megszüntette a kereskedést a Zalakerámia Rt. által kibocsátott részvényekkel, a csempegyártó cég részvényei tíz forinttal csökkenve zártak.
A nemzetközi tőzsdéken nem alakult ki határozott trend, a Nikkei 225 index 0,22 százalékot erősödött a kőolajdrágulás és a járműgyártók kedvező jelentései miatt. Az európai parketteken viszont jobbára csökkenő irány volt a meghatározó az FTSE 0,07, a DAX 0,16 százalékkal gyengült. A piacok azért is gyengültek, mert a nyugat-európai fogyasztói bizalom egyik fokmérője, a holland Ahold kiskereskedelmi lánc az első negyedévben 134 millió eurós adózott eredményt ért el, 55 százalékkal kisebbet a tavalyi első negyedévi 298 millió eurónál. Az elemzők átlagosan 140 millió euróra számítottak az első negyedről.
Steinbach József: Az első karácsonyon az jött el, aki jóval érkezett