Érdektelennek nem mondható, de nem túl változatos kereskedés zajlott tegnap a Budapesti Értéktőzsde falai között. A BUX 28 ponttal erősödve 17 659,10 ponton nyitott, és tartósan erősödött, a növekedés 17 942,83 ponton csúcsosodott. Délután a szokásos módon az index korrekció hatása alatt gyengült, de a napközben megtermelt pluszt nem sikerült teljesen elolvasztani. Elemzők szerint a 18 ezer pontos határ olyan küszöb, ahol a korábbi napokban bevásárolt befektetők eladásokkal fognak próbálkozni, ezt mutatta tegnap a BUX délutáni korrekciója és a vezető részvények változatos mozgása is. A zárás pillanatában a BUX 17 871,87 ponton állt, ami 240,26 pontos növekedésnek felelt meg, a felfutást főként a spekulációs presz-szió alatt tartott FHB-papírok, valamint a Mol- és az OTP-részvények drágulása segítette. Az olajipari papírok 3,47 százalékkal, a banki részvények 1,06 százalékkal drágultak.
A gyengülők között volt a Phylaxia, a Forrás törzs és az Egis árfolyama. A már megszokottnak mondható 16,6 milliárd forintos forgalom azt jelezte, hogy a befektetők nem kívánnak visszavonulni a magyar parkettről. A következő napokra az elemzők határozott negatív korrekciót várnak, de ez csak ideig-óráig tarthat.
A legnagyobb ázsiai piacon, a Nikkei-en a 225 vezető részvényt jegyző Nikkei 225 index 0,26 százalékos eséssel zárt, ami az amerikai technológiai papírok csökkenését követően a japán papírok esése, köztük a Tokyo Electron zuhanása miatt, illetve azért következett be, mert a piac tart az olajárak emelkedésének következményeitől. Az európai parketteken is gyengülő irányt vettek a tőkepiaci indikátorok, a napközbeni felfutást csökkenés követte, ami előző szintjük alá tolta le az indexek görbéit. A befektetők a tengerentúli beeséseket követték, a londoni piac 0,35 százalékkal, a frankfurti parkett indikátora 0,29 százalékkal gyengült. Az amerikai piacokra nagy hatást gyakorolt az, hogy a Federal Reserve elnöke csütörtökön kongresszusi beszámolót tart.
Érvényteleníthetik a megállapodást? Érvénytelenítheti a bosnyák kormány az Energopetrol kőolajipari konszern eladásáról a Mol és a horvát INA alkotta konzorciummal kötött megállapodást, ha a két cég nem teljesíti a kabinet feltételeit – jelentette ki a boszniai bosnyák–horvát föderáció miniszterelnöke. Ahmet Hadzipasic a horvát Hina hírügynökségnek elmondta, hogy a magyar és a horvát cég alkotta konzorciumnak le kell mondania minden követeléséről a föderációval szemben, a bosnyák állammal szemben fennálló kötelezettségének ugyanakkor eleget kell tennie – írta az MTI-Eco. A konzorcium visszautasította ezt a felvetést, s korábban jelezte: minden tartozást rendez, amint lezárulnak az erre vonatkozó bírósági eljárások.

Szentkirályi Alexandra Kollár Kinga felfüggesztését indítványozta a Fővárosi Közgyűlésben