Magyar az iskolák ellen harcol?

A háborúskodás évének nevezte az idei esztendőt Pokorni Zoltán az Oktatási Minisztérium munkáját jellemezve. A Fidesz alelnöke szerint a tárca az iskolák és a pedagógusok ellen harcol, és a küzdelmek során a törvényeket sem tartja kötelező erejűnek. A tárca szerint nem ők háborúznak, hanem a Fidesz.

2005. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokorni szerint az oktatási tárca szinte valamennyi fontos jogszabálya az Alkotmánybíróságon (AB) és majdnem minden közbeszerzésnek csúfolt pályázata a Közbeszerzési Döntőbizottságnál köt ki. Az idén először a titoktartási jogszabály került az alkotmányosság őrei elé, amely arra kötelezte a tanárt, hogy a diákok iskolai teljesítményének értékelésén túl minden gyerekkel kapcsolatos információt titkoljon el a szülő elől. Végül a tárca még a bírósági döntés előtt megváltoztatta a szabályozást. Szintén Magyar Bálint kezdeményezte a drogtörvény azon passzusait, amelyek következményeként kisebb kockázattal járna az iskolai drogfogyasztás és -terjesztés. A taláros testület megszüntette az erre vonatkozó rendelkezéseket. Ugyanezen sorsa jutott az a miniszteri rendelet is, amellyel a tárca a felsőoktatás képzési szerkezetét akarta átalakítani.
Pokorni úgy véli, a felsőoktatási törvény tucatnyi ponton sérti az alaptörvényt. Ezt erősíti Mádl Ferenc államfő lépése is, aki a jogszabály kapcsán előzetes normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól. Szintén az Ab előtt fekszik a felvételi pontszámítással kapcsolatos jogszabály is, amelyről már az oktatási ombudsman és az állampolgári jogok biztosának helyettese is megállapította, hogy alkalmas alkotmányosan visszás helyzet előidézésére.
A tárca az érettségi zavartalanságát sem tudta biztosítani, az ebből eredő 250 millió forintos többletköltség eltörpül a diákok, a tanárok és a szülők erkölcsi kára mellett. Az első évfolyamokban bevezetett, a szöveges értékeléshez szükséges bizonyítványok előállításához két év sem volt elég. A politikus átláthatatlannak és pazarlónak nevezte a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési programot, amelyben magánbefektetők építik meg a kollégiumokat, az egyetemek pedig húsz éven keresztül bérleti díjat fizetnek értük. A törlesztési idő alatt a befektetett összeg háromszorosát fizetik vissza a vállalkozónak az iskolák, ám az ingatlanok még ezek után sem kerülnek köztulajdonba.
Arató Gergely, az oktatási tárca politikai államtitkára szerint teljesen természetes, hogy egy közbeszerzés vesztese a döntőbizottsághoz fordul, s vagy igazat adnak neki, vagy nem. Hozzátette: bárki fordulhat Alkotmánybírósághoz, ez önmagában semmit nem jelent. Az a kérdés, hogy a testület mit talál alkotmányellenesnek, és hol rendel el korrekciót. Az államtitkár szerint a Fidesz háborúzik a tárcával és az oktatás szereplőinek nagy részével, akik támogatják a felsőoktatási törvényt.



Csatát nyertek a szülők. Az adatvédelmi biztos szerint nincs akadálya annak, hogy az oktatási tárca nyilvánosságra hozza az érettségi vizsgaeredmények alapján egyetemre, főiskolára felvett diákok számát. A Városmajori Gimnázium szülői közössége azt kérte Péterfalvi Attilától: állapítsa meg, merülhet-e fel kifogás az ellen, hogy az egyetemek a felvételi vizsgák után szakonként hozzák nyilvánosságra, hány olyan korábban érettségizett diákot vettek fel, akik az idén végzők számára hátrányos pontszámítás nélkül nem érték volna el a ponthatárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.