Ez azt jelentené, hogy a közoktatásban használt okmányok ötször, a felsőoktatásban szükséges papírok pedig kétszer annyiba kerülnének, mint jelenleg. A drágulás oka az, hogy az igazolványokat olyan csipkártyával látják el, amely használható lenne a budapesti közlekedés igénybevételekor, ezenkívül elektronikus aláíráshoz is. Kérdés, hogy előbbire miért van szüksége egy vidéki egyetem diákjának, ahogy az sem egyértelmű, hogy egy kisdiák mikor él az elektronikus aláírás lehetőségével.
A felsőoktatásban már 1998-ban bevezették a csipkártyás igazolványt, amelynek következtében az egyetemisták ezer forinttal fizetnek többet egy-egy okmányért, mint az általános és középiskolások.
*
Jelenleg az egyetemisták ezerötszáz, a közoktatásban tanulók ötszáz forintért kaphatnak igazolványt. A csipkártyás rendszer használhatóságának feltételeit azonban nem biztosították, mert – információink szerint – erre a szaktárcának és az iskoláknak sem volt pénze. A használhatatlan csipkártyás okmányok helyett tehát – amelyekért eddig mintegy ötszázezer diák fizetett ki félmilliárd forintot – új, még drágább előállítási költségű igazolványokat gyártanak, és ezek használatát kiterjesztik az általános és középiskolákra is.
– Lassan már személyi kölcsönt kell felvennie egy többgyermekes családnak a szeptemberi iskolakezdéskor – mondta lapunknak Hardy F. Gábor, a keresztény iskolákat tömörítő Szülői Közösségek nevű szervezet elnöke. Hardy szerint a 2002-es kormányváltáskor a szocialisták az ígérték, hogy a közoktatást teljesen ingyenessé teszik. Ehhez képest egyre nagyobb anyagi terhet rónak a szülőkre, ráadásul úgy, hogy előzetesen nem kérik ki az érdek-képviseleti szervek véleményét. Hozzátette: a közoktatás minden iskoláskorú gyermek számára kötelező, ezért az ahhoz szükséges eszközöket és okmányokat térítésmentesen kellene biztosítani.
A hallgatók szerint az a legfontosabb, hogy végre tegyék használhatóvá a csipkártyás igazolványokat. Nagy Zoltán, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának alelnöke szerint ugyanis bár már hét éve forgalomba hozták a kártyás okmányokat, nem építették ki a használhatóság feltételeit.
Megírtuk: a 2,5 millió diákigazolvány és a hozzá tartozó csipkártya előállítására már kiírt egy pályázatot az oktatási tárca felügyelete alá tartozó Educatio Kht. A Gazdasági Versenyhivatal azonban megtámadta a tendert a túl rövid határidők miatt, így a kht. eredménytelennek nyilvánította az eljárást.
– A diákigazolványok árát kormányrendelet rögzíti, így az most nem emelkedik – mondta lapunknak Szántó Gabriella, az Oktatási Minisztérium sajtófőnöke.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban