Nem foglalkoznak a tehetséges szakmunkásokkal

Száznegyven fős küldöttséggel utazott ki Magyarország a fiatal szakmunkások finnországi világbajnokságára, hogy felmérje, hol tart a magyar szakképzés színvonala a világ élvonalához képest. A szaktanárok szerint nem a magyarok tudásával, hanem a motivációval, a munkáltatói hozzáállással és a szűkös anyagi keretekkel van a baj.

2005. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Worldskills elnevezésű, kétévente megrendezett világversenyt idén a finn fővárosban, Helsinkiben tartották. Az egyhetes megméretésen negyven ország hétszáz versenyzője vett részt. A húszas éveik elején járó fiatalok saját szakmájukban mérik össze tudásukat. A fodrászok például négy napon keresztül a legkülönbözőbb hajkölteményeket készítik el, amit szakmai zsűri értékel. A karosszérialakatosok számára egymás mellé autókat állítanak fel, és a nézők szeme láttára időre kell kijavítaniuk ugyanazokat a hibákat az autón. Talán a pincérek feladata a legsokrétűbb, akiknek a felszolgáláson kívül a borok felismeréséhez, a saláták elkészítéséhez és a megfelelő tálaláshoz kell érteniük. A versenyt egy hatalmas épületkomplexumban tartották, ahol a legkülönbözőbb szakmák fiatal mesterei egymás mellett mutatták be tudásukat a közönségnek. A finn fővárosban igen népszerűnek bizonyult a megméretés, hiszen a borsos árú belépőjegy ellenére is sokan kilátogattak a városszéli színhelyre.
A verseny egyik legfontosabb feladata a szakképzés minőségének fejlesztése – mondta lapunknak Jakab János, az Oktatási Minisztérium szakképzésért felelős államtitkára. A szakember szerint a tanárok és oktatók rengeteg olyan eszközt és technikát leshettek el, amelyek Magyarországon eddig ismeretlenek voltak. Állítja, a szakképzési alap most rendelkezik a megfelelő forrásokkal a korszerű gépek beszerzéséhez, tehát az anyagiakon nem múlik a színvonal javítása. Az államtitkár szerint egy jó magyar helyezés a figyelem középpontjába helyezné az adott szakmát, és talán újra elismertté tenné a mesterséget. Jakab szeretné, hogy a közeljövőben magyar fiatalok is indulhassanak a versenyen, de azt egyelőre nem tudja, hogy erre már két vagy csak négy esztendő múlva kerül sor. Az indulás ugyanis komoly költséget jelentene: a hétmillió forintos nevezési díj csak egy töredéke annak, amibe a diákok speciális felkészítése, a versenyzők kiutaztatása, szállása és ellátása, illetve az egységes formaruha megtervezése és elkészítése kerülne.
A versenyt megtekintő szakemberek zöme szerint a hazai fiatalok legjobbjai tudásban nincsenek elmaradva a többiektől, de igen komoly felkészítésre lenne szükség ahhoz, hogy elindulhassanak a versenyen. Szohner Andrea, a Gundel Károly Vendéglátó-ipari és Idegenforgalmi Szakközépiskola tanára például pénzhiányra panaszkodott: a versenyen olyan drága alapanyagokkal – például tőkehallal – dolgoztak a szakácsok, amelyekkel hazai diákok még sohasem találkoztak. Egységes szakvélemény az is, hogy magyar szakmai versenyrendszer nem alkalmas a világbajnokságon eséllyel indulók kiválasztására, ugyanis ott az elméleti és gyakorlati feladatok egyforma súllyal szerepelnek, míg a Worldskillsen kizárólag gyakorlati feladatok vannak. A szakemberek úgy gondolják, egy külön versenyt kellene rendezni a magyar diákoknak a világverseny szabályai szerint, és az ott legjobban szereplő diákokat speciális körülmények között, egy-két év alatt készítenék fel a megméretésre. A többség ezért úgy véli, hogy csupán négy év múlva szállhatnánk harcba győzelmi esélyekkel a világ legjobb fiatal mesteremberei ellen.
Zsolnay Gábor mesterszakács, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség oktatói bizottságának elnöke szerint ma az a legfőbb gond, hogy a szakmunkások tehetséggondozása szinte nem létezik Magyarországon. A munkáltatók hozzáállásával van a legnagyobb probléma. Többségük nem a legjobb minőségre, hanem a mennyiségre törekszik, és nem tartja fontosnak, hogy jó mesteremberek dolgozzanak nála, így nem ösztönzik őket a fejlődésre. A legtöbben még alkalmazottaik beiskolázási költségét sem állják, pedig azt elszámolhatnák a kötelezően fizetendő szakképzési hozzájárulásuk terhére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.