Nem titkosították az érettségi tételeket

Nem volt megfelelő az érettségi feladatlapok szolgálati titokká minősítése a Legfőbb Ügyészség szerint, mivel nem vezették rá a minősítésre utaló jelölést. Ezért az ügyészség utasította a rendőrséget, hogy a szolgálatititok-sértés miatt indított nyomozást bűncselekmény hiányában szüntesse meg. Horváczy Emese, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szóvivője szerint az eddigi három gyanúsítottal szemben megszüntetik az eljárást, de a nyomozást tovább folytatják, mivel az utasítás csak a szolgálatititok-sértésre vonatkozik.

2005. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint megírtuk, az NNI május 9-én rendelt el nyomozást szolgálatititok-sértés miatt az Oktatási Minisztérium (OM) feljelentése nyomán, mert a középszintű érettségi feladatsorok idő előtt nyilvánosságra kerültek. Ezután több szakértő is úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a feladatlapok nem képeznek szolgálati titkot, ugyanis nem tüntették fel rajtuk a megfelelő feliratot. Ennek ellenére a szaktárca még május 18-án kiadott közleményében is azt állította, hogy a vizsgák megszervezése a titokvédelmi szabályoknak megfelelően történt.
*
Ezután az NNI állásfoglalást kért a Fővárosi Főügyészségtől az ügyben, amely megerősítette a szolgálatititok-sértés gyanúját. A Legfőbb Ügyészség szerint azonban a feladatlapok szolgálati titokká minősítésének törvényben foglalt feltételei fennállnak ugyan, alaki feltételei azonban hiányoznak. Közleményük szerint minősítési eljárás hiányossága miatt a feladatlapok mint adathordozók nem válhattak büntetőjogi védelem alá eső szolgálati titokká. Hozzáteszik: az OM és a közoktatási helyettes államtitkár még tavaly novemberben írásban felhívta az Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont (OKÉV) figyelmét, hogy valamennyi tételsoron és feladatlapon tüntessék fel a törvénynek megfelelő jelölést, ez azonban a felhívás ellenére elmaradt.
Magyar Bálint érthetetlennek tartja, hogy a Legfőbb Ügyészség úgy bírálta felül a Fővárosi Főügyészség jogi állásfoglalását, hogy a tények minden tekintetben változatlanok voltak. Az oktatási miniszter közleménye szerint a minősített adattartalomra vonatkozó jelölés minden érettségi feladatlapot tartalmazó borítékon, illetve csomagon rajta volt. A miniszter szerint diákok kezébe kerülő feladatlapok a jogszerű felbontást követően már nem minősülnek szolgálati titoknak, ezért értelmetlen minden lapra ráírni a minősítést. Magyar úgy látja: azok, akik a borítékokat a ráírt időpont előtt felnyitották, mindenképpen elkövették a szolgálatititok-sértést. A Legfőbb Ügyészség viszont arra a képtelen álláspontra helyezkedett, hogy a törvény nem ismerete mentesít a büntetőjogi felelősségre vonás alól, és ezzel az értelmi szerzőknek és a tényleges elkövetőknek is büntetlenséget biztosít – fogalmazott.
Pósfai Péter, az OKÉV főigazgatója nem kívánt nyilatkozni az ügyben, sőt, mint mondta, a nevét sem szeretné látni az újságban. László Boglár kormányszóvivő szerint az eddigi vizsgálatok alapján az oktatási tárca és az OKÉV sem követett el szabálytalanságot, illetve gondatlanságot.
A Fidesz szerint megdöbbentő, hogy az oktatási tárca vezetése az érettségi vizsgák teljes ideje alatt tisztában volt azzal, hogy a botrány felelőseit a szakminisztériumban kell keresni, hiszen a tárca nem gondoskodott a tételek titkosításáról. Sió László azt írja: megdöbbentő az is, hogy az OM folyamatosan állította: a hibát nem ők követték el. A tárca súlyos hibája miatt nagy valószínűséggel nem lehet tisztán látni abban sem, hogy kik és hogyan szivárogtatták ki a tételeket, hiszen a szolgálatititok-sértés miatt indított nyomozást meg kellett szüntetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.