Jövő kedden érnek véget az emelt szintű szóbeli vizsgák, a középszintű feleletekre csak június 20-tól kerül sor. A több mint 115 ezer diákból 70 ezren csak középszinten, 16 750-en csak emelt szinten,
26 500-an pedig mindkét fokon vizsgáznak valamelyik tantárgyból.
Míg középfokú feleletekre a diákok iskoláiban kerül sor, a magasabb fokon maturálók az Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont (OKÉV) által felkért központokban, összesen 182 helyszínen, 2075 tantárgyi bizottság előtt adnak számot tudásukról. Az emelt szintű vizsgákon három vizsgáztató van, közülük az egyik az elnöki feladatokat is ellátja. Csak olyan tanárok kerülhetnek be a bizottságba, akik elvégezték az erre felkészítő továbbképzéseket. Lapunk értesülései szerint egyébként súlyos gondok adódtak a bizottságok összeállításánál, ugyanis a tanárok egy részének vagy a tanfolyami, vagy az egyetemi végzettsége hiányzott. Az Oktatási Minisztérium is megerősítette, hogy még mindig vannak olyan középiskolák, ahol egyes tanárok a kötelező egyetemi diploma helyett csak főiskolai végzettséggel rendelkeznek.
A magasabb fokú vizsga sajátossága, hogy egy adott napon valamennyi bizottságban egységesek a szóbeli tételek, és a feleleteket is egységes módszertan alapján kell értékelni. Megjegyzendő, hogy az írásbeli vizsgákon született tömeges fellebbezések egyik oka az volt, hogy az azonos megoldókulcsok ellenére akár 5–10 pontos eltérés is előfordult az egyes feladatok értékelésénél aszerint, hogy melyik vizsgaközpontban javították a dolgozatot. A törvényességi kérelmek kézhezvételétől számított három munkanapon belül dönt az OKÉV arról, hogy megváltoztatja-e az értékelést. A döntésről haladéktalanul értesíti az iskolaigazgatót, aki pedig az vizsgabizottság elnökét tájékoztatja az esetleges változásokról.
A nyelvi vizsgákat leszámítva emelt szinten a felkészülési idő harminc perc, a felelet pedig körülbelül húsz perc. Idegen nyelvből a tétel kihúzása után nem jár gondolkodási idő.
Az új vizsgarendszerben nincs külön szóbeli osztályzat, a diákok pontszámot kapnak a feleletükre. Ezután összeadják az írásbeli és a szóbeli vizsga pontjait, és a teljesítményt százalékértékben fejezik ki, amelyhez hozzárendelik a megfelelő osztályzatot. Fontos tudni, hogy az egyetemi felvételi eljárásnál nem a jegyet, hanem a százalékos eredményt veszik figyelembe.
Startol a Start. Várhatóan negyvennyolcezer fiatal kapcsolódik be a Start programba, amellyel az elmúlt négy-hat év munkaerőpiacra vonatkozó döntéseit lehet korrigálni – mondta Csizmár Gábor foglalkoztatási miniszter tegnap a pályakezdő fiatalok munkaerő-piaci esélyeit segítő törvénymódosítás vitájában. A Start kártya kiváltására jogosult lesz az, aki 25. életévét, illetve felsőfokú végzettségűek esetében a 30. életévét nem töltötte be, aki tanulmányait befejezte vagy megszakította, illetve az, aki először létesít foglalkoztatási vagy ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyt. Szijjártó Péter (Fidesz) azt mondta: a Fidesz már benyújtott egy, a fiatalok munkaerő-piaci helyzetét javító törvényjavaslatot, amit azonban a kormánytöbbség nem vett figyelembe. Most ezt újra megteszik, hiszen ezzel javítanák a mostani törvényjavaslatot – mondta. (MTI)