Néhány napja az elemzők arról beszéltek, hogy eljött a nyári uborkaszezon, a tőzsdén alacsony likviditás melletti kereskedés várható. Ezzel szemben tegnap – a hét vége előtt – a BUX tovább erősödött, annak ellenére, hogy a vezető részvényeknél igen nagy ingadozás volt tapasztalható. A BUX 17 408 pontig gyengült, de a vevők jelenléte erősen hatott, ez az index emelkedését indukálta. Zárásra a vásárlói hatás 17 631,61 pontra röpítette a magyar tőzsdemutatót, ez 103,41 pontos növekedésnek felelt meg. A forgalom 17,062 milliárd forintra csökkent, de ez a szint is még igen magasnak volt mondható. A legnagyobb érdeklődés a 8,65 milliárd forintos forgalmú és 95 forinttal gyengülő Molra volt. Kisebb forgalom mellett zajlott viszont a Richter árfolyamának gyengítése, a gyógyszergyártó 250 forinttal lett olcsóbb a nap végére, de a kereskedés során a társaság papírjai a 27 500 forintos szintet is megjárták. A Richter beesését az okozta, hogy számára az év második felében mintegy 20 millió dollár árbevétel-kiesést fog okozni az oroszországi ingyenes gyógyszerprogramban végbemenő változás.
Oroszországban egy rendeletmódosítás miatt az év elején bevezetett ingyenes gyógyszerprogramban december 1-jétől elsősorban az Oroszországban gyártott készítmények írhatók fel a betegeknek. Az e célra szállított készítményeknek 2005. július 1-jéig kell az országba érkezniük. A rendeletmódosítás kedvezőtlen hatása a Richter második féléves szállításaiban fog jelentkezni. A gyógyszergyár tervezi, hogy a „közgyógylistán” szereplő termékeit oroszországi leányvállalatánál, a Gedeon Richter RUS-nál fogja gyártani. A Richter Rt. a 2005. első negyedévi oroszországi szállításainak mintegy 25 százalékát bonyolította le a gyógyszer-támogatási programban. Ez csaknem tízmillió dolláros pluszárbevételt hozott a cégnek. A teljes oroszországi kivitel értéke 41,8 millió dollár volt az év első három hónapjában. Az orosz költségvetés patikai áron 1,7 milliárd dollár támogatást szán 2005-ben a szociálisan rossz helyzetben lévő betegek részére indított ingyenes gyógyszerprogramra – közölte a Richter Gedeon Rt.
Jelentős erősödéssel zárt viszont és a BUX-ot magával húzta az MTelekom és az OTP. A távközlési papírok 15 forinttal, a bankiak 60 forinttal drágultak.
Szakértők szerint a Richter gyengülése csak pillanatnyi jellegű volt, de azt megmutatta, hogy az orosz piac milyen erővel hat a gyógyszergyártó működésére, eredményeire és árfolyamára. A kis forgalmú papírok sorából 200 forinttal erősödött az FHB, 120 forinttal a Freesoft, a nap nyertese a Pannonplast lett 45 forintos erősödésével. Gyengülést mutatott az Antenna Hungária, a Rába és a Richterrel együtt haladó és 510 forinttal beeső Egis.
A nemzetközi tőkepiacokon változatos árfolyamok alakultak ki, a tokiói Nikkei 225 erősödött, míg az európai indexek délután gyengülést jeleztek. A napközbeni emelkedést követő erőteljes gyengülés az FTSE és a DAX piacán azért alakult ki, mert olyan hírek jelentek meg, hogy a Federal Reserve nem követi az eddigi csökkentő kamatpolitikát.
A tengerentúlon a nyitáskori optimizmus hamar elszállt, mivel az elemzők által várt hatvanpontos beszerzésimenedzser-mutató csupán 58,5 pont lett. Április hónapról a menedzserek szövetsége 61,7 pontos értéket közölt, ehhez képest jelentős a visszaesés az amerikai szolgáltatási szektor helyzetének megítélésében.
Rekordon a Skandináv lottó főnyereménye