Államtitoksértést firtat a Fidesz

A Fidesz a honvédelmi miniszter állásfoglalását kéri azzal kapcsolatban, történt-e államtitoksértés, amikor a miniszterelnök a magyar légtérellenőrzés hiányosságairól, illetve az ezt ellenőrző kísérletekről beszélt. A kormányszóvivő állítása szerint Gyurcsány Ferenc nem sértett államtitkot, a honvédelmi tárca későbbre ígért választ az ellenzéknek.

2005. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mélységesen felelőtlen magatartásnak tartja az Országgyűlés Fidesz-frakciója, hogy miután a magyar kormányfő a szaúd-arábiai focistákkal kapcsolatos terroristás viccelődésével magára haragított számos muzulmán embert, néhány nappal a súlyos londoni merényleteket követően országunk sebezhetőségét ecseteli a problémás területek konkrét megjelölésével – közölte Simicskó István és Tóth István fideszes politikus. A honvédelmi tárca közölte: ha megkapják a Fidesz kérését, a törvényben meghatározott határidőn belül válaszolni fognak.
Az ügy előzménye, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hét végén közölte: a kormány próbarepülést végeztetett, amelynek során a déli irányból alacsonyan szálló kisrepülőgép Paks után Dunaújvárosig jutott, mire a magyar légierő megtalálta. „Háromszáz méter alatti repüléseket nagyon nehezen látunk, száz méter alatt pedig szinte semmit” – mondta Gyurcsány, hangsúlyozva egy eredetileg a Zengőre tervezett NATO-radarállomás létesítésének szükségességét.
László Boglár kormányszóvivő hétfőn közölte, hogy a Magyar Honvédség vezérkara intézkedési tervet dolgozott ki a magyar légtér biztonságának javítása céljából, a miniszterelnök pedig múlt pénteken elrendelte ennek átültetését a gyakorlatba.
– A miniszterelnök által semmiféle államtitkot sértő információ nem került nyilvánosságra a hét végén bejelentett tesztrepülés kapcsán – közölte tegnap a kormányszóvivő, aki szerint Gyurcsány Ferenc nyilvános információkról beszélt, hiszen azok szerepelnek a Zengő-bizottság megállapításai között, amelyek tavaly december óta hozzáférhetők a Miniszterelnöki Hivatal honlapján. Megjegyezte: a miniszterelnök egy több hónappal ezelőtti állapotra utalt, amellyel az azóta megtett intézkedések miatt „nyilvánvaló módon a jelenlegi védelmi képesség nem azonos”. Hozzáfűzte: a HM által készített új koncepció a hagyományosnál nagyobb fenyegetettség esetén alkalmazandó.
Mint ismeretes, a kormányfő által említett tesztrepülést Vári Gyula exrepülős szocialista képviselő végezte egy kisrepülőgéppel, a pontos útvonalat azonban államtitokra hivatkozva nem árulták el.
Mernyó Ferenc, a Magyar Honvédség egykori századosa szerint Vári csak a Duna vízfelszíne fölött repülve tehette meg útját a déli határvidéktől Dunaújvárosig úgy, hogy ne vegye észre a légvédelem, de ebben az esetben egy Zengőre épített radar sem fedezte volna fel. A repülésirányító rendszerekkel foglalkozó szakértő szerint ugyanis a folyó nyugati oldalán lévő Tolnai-dombság és a löszfalak eltakarják a Zengő elől is azt a gépet, amely a Duna felett repül. Vári Gyula megkeresésünkre cáfolta ezt a véleményt. Szerinte azon a magasságon, ahol a tesztrepülésen haladt, egy déli határvidékre telepített korszerű radar észrevette volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.