A hulladékégetőt üzemeltető Onyx Kft. arról tájékoztatta a helyszínre vonuló, felmérést végző szakembereket, hogy „egy építés alatt álló kármentő medence vízzárósági próbájából származó, 180-200 köbméternyi szennyezetlen vizet engedtek a csapadékvíz-csatornába”.
A felügyelőség azonban megállapította, hogy „a csapadékvíz-csatornából a Kenyérmezei-patakba folyó víz, valamint a patak csapadékvízcsatorna-betorkolás alatti vize a benzol tekintetében kétszer magasabb szennyezést tartalmaz, mint (…) az ivóvíz minőségére előírt határérték”. Emellett a toluol is meghaladta a felszín alatti vizekre vonatkozó B szennyezettségi szintet.
Az Észak-dunántúli Vízmű Rt. tegnap levélben erősítette meg Meggyes Tamásnak, Esztergom polgármesterének, hogy „2005. július 8-án a délelőtti órákban az Onyx Kft. csapadékcsatornájából környezetszennyezést okozó anyagok jutottak a Kenyérmezei-patakba és azon keresztül a Dunába”. Az ÁNTSZ arra kötelezte a vízművet, hogy naponta laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrizze a kutak vizében található benzol, toluol, etilbenzol és xilol mennyiségét, és leállíttatta a szennyezéshez legközelebbi két kút üzemeltetését.
A vízmű hétfői tájékoztatása szerint az esztergomi vezetékes vízben egyetlen anyag mennyisége sem éri el az egészségügyi határértéket. A társasággal párhuzamosan az ÁNTSZ és Esztergom önkormányzata is végeztet laborvizsgálatokat.
Tegnap közleményt adott ki az Onyx Kft. Ebben azt állították: nem a vállalattól származik a szennyezés. Kijelentették: bizonyítani tudják, hogy a méreg a telephelyük és a patak közti zárt csatornában került a vízbe. – Ezen a szakaszon korábban számos illegális bekötést találtak, s előfordult, hogy magánemberek és vállalatok itt szabadultak meg a veszélyes hulladékuktól – érveltek.
Emlékezetes: tavaly július 30-án az Onyx Kft. veszélyeshulladék-égetőjének tartályából közel 250 köbméter szennyező anyag került az esővíz-levezetőbe, majd a város ivóvízellátását biztosító Duna-parti kutak közelébe. A cég napokkal később beismerte, hogy az elfolyt anyag több száz gyógyszervegyészeti és vegyipari, valamint súlyosan környezetszennyező veszélyes hulladékot tartalmazott. A francia tulajdonú vállalkozás késedelmes, hiányos tájékoztatása miatt egyik pillanatról a másikra kellett megtiltani a csapvíz fogyasztását Esztergomban, az emberek ez idő alatt zacskós vizet ihattak. Az akkori vizsgálatok megállapították, hogy az Onyx Kft. szabálytalanságok sorozatát követte el. Kiderült, hogy a mérgeket a patakba vezető csatorna is illegális módon készült, illetve azt is megállapították, hogy a kft. engedély nélkül, nagy mennyiségben halmozott fel veszélyes hulladékokat.
Esztergomban időközben népszavazáson nyilvánított véleményt a lakosság arról: jobban szeretnék, ha a jövőben a biztonságosabb karsztvízlelőhelyekről látnák el ivóvízzel a várost. Az Onyx szenynyezése miatt büntetőeljárás is indult, amely még nem zárult le.
Szemben a nyilvánossággal. A dorogi hulladékégetőt üzemeltető Onyx Kft. éveken át pereskedett azokkal a médiumokkal és újságírókkal, amelyek figyelmeztettek: nincs minden rendben a veszélyes üzem körül. A cég által indított eljárásokban több lap munkatársának ítélt meg jelentősebb kártérítési összeget a bíróság. Az egyik ilyen eset, amikor a Napi Magyarország 1999 októberében tényfeltáró riportot jelentetett meg arról, hogy bár a szakértői vélemények az égetőmű salakjának veszélyesebb kategóriába sorolását javasolták, a Pepó Pál vezette környezetvédelmi minisztérium mégis enyhítette a salak kezelésére vonatkozó előírásokat. A dorogi cég állításai javarészt nem igazolódtak be az eljárás során. A bíróság – nem cáfolva a cikkben megjelent tényeket – mégis a kártérítés mellett határozott, s egy közlemény megjelentetését rendelte el. A mára kissé komikusan hangzó sorok így szólnak: „az égetőmű az ártalmatlanítási tevékenységét hatósági engedélyek alapján végzi. (…) Az illetékes hatóságok az égetőmű működését, a hatósági előírások betartását folyamatosan ellenőrzik. Az égetőmű jogosult volt és jelenleg is jogosult a működési engedélyében meghatározott ártalmatlanítási tevékenység folytatására…”