Kirakatkommandó a hadseregben?

Különleges feladatokra is bevethető rohamcsapatokból, ejtőernyősökből és búvárokból álló zászlóalj szervezeti tervezését kezdte meg a Magyar Honvédség a NATO igényeinek kielégítésére, pedig egyelőre az önállóan is alkalmazható, „mezei” lövészzászlóaljakra sincs elég pénze a hadseregnek.

2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deszantos rohamlövészekből, nagy magasságról ugró ejtőernyősökből és katonai búvárokból álló elit alakulat létrehozásáról döntött a Honvédelmi Minisztérium (HM) – tudta meg lapunk. Kiss Dezsőtől, a HM osztályvezető-helyettesétől úgy értesültünk, az úgynevezett Különleges Műveleti Zászlóalj szervezeti struktúráját 2005. szeptember 1-jétől kezdik el kidolgozni, de információink szerint az új alakulat egyes csoportjaiba már elkezdték kiválogatni a legmegfelelőbb személyeket a katonák közül.
Az ilyen századok kialakítása, felszerelése, kiképzése azonban milliárdokba kerül, ezért egyelőre valóban csak tervezhetik a NATO-felajánlásként létrehozandó alakulatot, illetve a résztvevőket jelölhetik ki a feladatra a honvédség különböző egységeiből. A védelmi költségvetés forráshiánya miatt ugyanis egy ilyen zászlóalj még több mint tíz évig nem érheti el a NATO-alkalmazáshoz szükséges készenlétet. Ezt támasztja alá a védelmi felülvizsgálat tervezete is, amely szerint az önállóan is alkalmazható lövészzászlóaljak és az ezeket támogató kiszolgáló alegységek a teljes készenlétet legfeljebb csak 2008 és 2014 között érhetik el.
Úgy tudjuk, a különleges zászlóalj 108 fős századokból állhat majd, amelyek egyenként nyolc különleges műveleti csoportból tevődnek össze. Minden században lesz két olyan ejtőernyős egység, amelyeknek a NATO elvárásai szerint a magyar hadseregben működő eddigi gyakorlattal ellentétben négyezer méter helyett nyolcezerről kell ugrania. Ezt azonban a magyar katonák még nem nagyon gyakorolhatták, hiszen a honvédség An–26-os gépeiből technikai okok miatt legfeljebb hatezer méterről lehet ejtőernyős ugrást végezni. Az elit alakulatok része lesz századonként két búvárcsoport is. Ezeknél az egységeknél azonban még súlyosabb felszerelési gondok vannak, ráadásul a búvárok általában itthon gyakorolnak, medencében vagy a Tisza egyes szakaszain. Ezenkívül lesz minden különleges században négy deszantos rohamlövészcsapat is. A könnyűlövészek egy része tavaly több kiképzést hajtott végre, ahol tereptant tanultak, járőrözést, rajtaütést, éleslövészettel egybekötött légi rohamdeszant-feladatokat hajtottak végre csapattámogató helikopterek segítségével, de a felszerelésben ezeknél az alakulatoknál is vannak hiányosságok.

*****
Augusztusi váltás. Augusztus 9-én indul útnak az előzetes tervek szerint az afganisztáni magyar misszió első, 25-30 fős előkészítő egysége Kabulba – tudtuk meg. Az ISAF-erők váltása ezután néhány nappal utazik ki az ázsiai országba. A 80-90 katonából álló főerők augusztus 12. és 15. között mennek ki Afganisztánba. A váltás katonáit főként a szolnoki gyorsreagálású erők és felderítők képzett egységeiből válogatták ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.