Megmenekülhet a Zengő a lokátortól

Módosíthatják a Zengőre tervezett lokátorállomás beszerzési szerződéseit, amelyeket a NATO-val kötött Magyarország. A kormány ugyanis utasította a honvédelmi minisztert, hogy 2006 első negyedévéig zárja le a radar lehetséges helyszíneinek vizsgálatát egy természetkímélő megoldás kiválasztása érdekében, hogy a beruházást már a jövő évben elkezdhessék.

2005. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász Ferenc honvédelmi minisztert felhatalmazta a kormány, hogy a NATO beszerzési ügynökségénél (NATO NC3A) kezdeményezze a Zengőre tervezett lokátorbázissal kapcsolatos szerződések módosítását.
Erre azért lesz szükség, mert a kabinet rendelkezése szerint a kivitelezési munkákat úgy kell megvalósítani, hogy a kiválasztott helyszínen ne érje számottevő károsodás a védett növények élőhelyeit, és az építkezés során minimálisra csökkenjen az élő fák kivágása. A telepítésnél törekedni kell a lehető legkisebb helyfoglalásra is. A beruházást azonban ezekkel a feltételekkel – figyelembe véve a helyiek tiltakozását és az állampolgári jogok országgyűlési biztosának állásfoglalását – aligha lehet a Zengő-hegyen megvalósítani.
*
Ez persze nem jelenti azt, hogy a honvédelmi tárca végképp lemondott volna az építkezésről a Zengőn, hiszen az eredetileg kijelölt helyszínre vonatkozó terveken is módosítani kell, ha „természetbarát” koncepciót kívánnak kidolgozni. A kormány május 27-i, legutóbbi határozatában ugyanakkor felhívja a honvédelmi minisztert, hogy minél előbb zárja le a radarberendezés lehetséges telepítési helyszíneinek vizsgálatát, mert a kabinet még 2006 első negyedévében dönteni kíván a kivitelezés tényleges helyszínéről. A rendelkezés szerint a Zengőn kívül terveket kell kidolgozni a hármashegyi és a mórágyi radarépítésre is, hogy az építkezés legkésőbb 2006-ban megkezdődhessen.
Korábbi lapértesülések szerint, ha Magyarország nem tartja a vállalt határidőt, elúszhat a radarra ígért húszmilliárd forintos NATO-támogatás, de az sem utolsó szempont, hogy a Gyurcsány-kormány még ebben a választási ciklusban fel kívánja használni a nagyberuházáshoz nyújtott szövetségi forrásokat.
Juhász Ferenc elismerte, annyi ideje nincs a döntéshozóknak, mint amikor a Zengőre készítettek terveket, mert 2006 első negyedévéig határozni kell a helyszínről. A honvédelmi és a környezetvédelmi tárca, a két hónappal ezelőtt született kormányhatározat alapján, már vizsgálja, hogy a Zengőn kívül milyen más helyszínek jöhetnek még szóba a NATO-lokátor telepítésére, de addig nem állnak ezekkel elő, amíg a konkrét elképzeléseket nem egyeztették az illetékes szakhatóságokkal – közölte a honvédelmi miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.