A tárca úgy látja, hogy feltétlenül jogszabály-módosításra van szükség, mert a jelenlegi szankció nem áll arányban az okozott kár nagyságával – mondta lapunknak Szántó Gabriella, az Oktatási Minisztérium sajtófőnöke. Hozzátette: a javaslatot már kidolgozták, jelenleg államigazgatási egyeztetésen van, a kormány vélhetően szeptemberben tárgyal róla.
A minisztérium szerint az érettségi megzavarásának minősül, ha valaki a vizsga előtt terjeszti az érettségi tételeket. Szántó kijelentette: a büntetés súlyossága attól függően alakulna, hogy az illető mekkora körben terjeszti a feladatsort. Aki csupán egy iskolában okoz zavart, az ötvenezer forintos pénzbírságot kapna. A megyei vagy fővárosi szinten való terjesztésért 150 ezer forintos büntetés járna, az országos károkozásért pedig (például a világhálóra feltett feladatsorok esetén, ahogy az idén is történt) egyéves szabadságvesztést szabnának ki, amely mellett kötelező közmunkára is ítélhetnék a vizsgát megzavarót.
A Fidesz szerint azonban nem a hibás jogszabályok okozták az idei érettségi botrányt, hanem a rossz szervezés. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője úgy látja: egyetlen törvény sem képes védelmet nyújtani az emberi hanyagság ellen. A jelenlegi szabályok maradéktalan betartásával elkerülhető lett volna a botrány. Hozzátette: szomorú, hogy az oktatási tárca most sem látja be hibáit, és bocsánatkérés helyett újabb büntetéseken töri a fejét.
Év végén készségfelmérés. Az idei tanévben mérik először az iskolák negyedik, hatodik, nyolcadik és tizedik osztályában a hozzáadott értéket, amely a diákok alapkészségeit méri – mondta lapunknak Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője. A mérésre 2006. május 31-én kerül sor matematikából és magyar nyelvből. A módszer bevezetésével a társadalmi különbségek csökkentését és a hiányosságok pótlását szeretnék elérni, amelynek segítségével a pedagógusok munkáját is reálisabban lehet értékelni.