A szakképzésben részt vevő tanulók a jövőben csak az első képesítés megszerzése során tanulhatnak az iskolákban térítésmentesen, a második szakmáért fizetni kell – áll abban az idei tanévhez kapcsolódó segédanyagban, amit az oktatási tárca készített az iskolaigazgatók részére. A dokumentum szerint a költségvetési törvény rendelkezik a korlátozásról. A döntés az idei tanév kezdetétől lép hatályba. A jogszabály nem érvényes minden tanulóra. Azok még ingyenesen szerezhetik meg második szakmájukat, akik már tavaly megkezdték tanulmányaikat, az idei tanévben első évfolyamba járóknak azonban már fizetniük kell ugyanezért. A korlátozás nem vonatkozik a sajátos nevelési igényű és a hátrányos helyzetű tanulókra.
A Fidesz szerint a második szakma ingyenességének eltörlésével a kormány ismét a legrászorultabb fiatalokat hozza nehéz helyzetbe. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője kijelentette: a kabinet és az oktatási tárca folyton az esélyegyenlőségről beszél, miközben ellehetetleníti a nehezebb körülmények között élő fiatalok tanulását, akik ezáltal kiszorulhatnak a munkaerőpiacról.
Szeptember 1-jétől egyébként több, diákokat és tanárokat érintő jogszabályváltozás is életbe lép. Négy és fél százalékkal emelkedik a pedagógusbér, az általános iskola második osztályában is megtiltják a buktatást, és megszüntetik az osztályozást, valamint anyagi támogatásban is különbséget tesznek a nagy és a kis létszámú iskolába járó diákok között. Az előbbi intézmények tízezer forinttal többet kapnak az oda járó diákok után, mint a kisiskolák. Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke korábban lapunknak azt mondta: komoly probléma, hogy a tanári mérlegelési lehetőségből kötelező érvényű tiltás lett, mivel a buktatás eltörlése nem motiválja tanulásra a diákot. Az iskolák különböző mértékű támogatása kapcsán kijelentette: elfogadhatatlannak tartja a döntést egy olyan oktatási kormányzattól, amely a diszkrimináció teljes megszüntetését tűzte ki célul.
Büntetik a kis létszámú iskolákat. A Fidesz szerint az oktatás területén át kell térni az önkormányzati bérrendszerről a központilag garantált bérgazdálkodásra, a szabályozás részletein az ellenzéki párt oktatási műhelye dolgozik. Pokorni Zoltán, a párt alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy számos kistelepülésen iskola- és óvodabezárásokkal, átszervezésekkel indul a tanév, mert a kormány döntése miatt idén szeptembertől tízezer forintot vesznek el gyermekenként azoktól az intézményektől, amelyekben az osztálylétszám nem ér el egy bizonyos százalékot. Közel 1200 intézményt és százezer gyereket érint kedvezőtlenül a kormány intézkedése, az előzetes adatok szerint 200-300 intézményben kell a legsúlyosabb következményekre, megszűnésre vagy összevonásra számítani. Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője pedig arra szólított fel: Magyar Bálint oktatási miniszter kezdeményezze a pedagógusok elmaradt 13. havi illetményének kifizetését. Emlékezetes, hogy a kormány 2005-től megszüntette a 13. havi illetményt, helyette nulladik havi juttatást vezetett be.