Az Orbán Viktor Fidesz-elnök által beharangozott – a nemzeti konzultáció mintáját követő – gazdasági konzultáció előkészületei még e hónapban megkezdődnek. Cséfalvay Zoltán, a gazdasági konzultáció szóvivője érdeklődésünkre arról számolt be, hogy első lépésként augusztusban csaknem háromszáz szakmai szervezetet keresnek meg levélben, hogy kikérjék a gazdaságpolitikával összefüggő véleményüket, illetve a gazdaság fejlesztési lehetőségeivel kapcsolatos, már meglévő számításaikat, elemzéseiket. Ehhez kapcsolódóan még szeptember elején elindítanak egy honlapot is, ahol a gazdaság helyzetétől az állami szerepvállalás kérdésén keresztül a foglalkoztatás ügyéig tíz témakörben fejthetik ki álláspontjukat, fogalmazhatják meg javaslataikat a gazdasági élet szereplői, a vállalkozók és az érdekvédelmi szervezetek képviselői. A tíz kérdéskörről szólva Cséfalvay kiemelte, hogy ezek középpontjában az adópolitika, a Fidesz által szorgalmazott radikális adócsökkentés áll.
A tényleges konzultáció szeptember közepén indul. Emlékezetes: Orbán Viktor a Fidesz júniusi tisztújító kongresszusán jelentette be, hogy gazdasági konzultációt kezdeményez a gazdasági élet legfőbb szereplőivel, a kamarákkal, a kis- és a középvállalkozások érdekképviseleteivel, külföldi befektetőkkel, a tőzsdével csakúgy, mint a bankszövetséggel. – A gazdasági konzultáció középpontjában az áll, hogy a Fidesz által szükségesnek tartott jelentős adócsökkentés részleteit a gazdaság valamennyi szereplőjével megvitassuk, és a konzultáció végére kibontakozzon egy szakmai konszenzus, egy szövetség, egyetértés a magyar gazdasági élet szereplői és közöttünk a tekintetben, hogy miként lehet végrehajtani az adócsökkentést a legtöbb gazdasági haszonnal – fogalmazott Orbán. Cséfalvay elmondása szerint a megbeszéléssorozatban várhatóan 15-20 konzultációt tartanak majd az Orbán Viktor által e feladatra felkért Matolcsy György volt gazdasági miniszter vezetésével, több alkalommal a Fidesz elnökének részvételével. Ezekre 50-60 szakmai szervezet képviselőjét hívják meg, akiktől a gazdaságpolitikával, az adópolitikával, illetve a fejlesztést érintő kérdésekkel összefüggő javaslatokat várnak. A szóvivő emlékeztetett, hogy az Orbán-kormány által útjára indított – az MSZP–SZDSZ-kabinet vezetésével azóta elsorvasztott – Széchenyi-terv sikere is annak volt köszönhető, hogy a program prioritásait a gazdaság szereplőivel folytatott egyeztetések során alakították ki. Cséfalvay jelezte, hogy a várhatóan ez év végén lezáruló konzultációsorozat tapasztalatait összefoglaló dokumentum a jövő év első negyedében készülhet el, amely minden bizonnyal a Fidesz kormányprogram-tervezetének gazdaságpolitikai fejezetéhez szolgál majd munícióul.
Navracsics Tibor, a Fidesz kormányzati felkészülést koordináló Polgári kormányzás 2006 munkacsoportjának vezetője lapunknak hangsúlyozta: remélik, hogy a konzultáció során minél teljesebb képet kapnak a gazdasági élet szereplőitől arról, mely gondok megoldását várják az új kormánytól. Megerősítette: ha a konzultációk során megfogalmazott javaslatok összhangban állnak a Szövetség elképzeléseivel, azokat hasznosítják a kormányzati munkára való felkészülésben. A Fidesz készülő kormányprogram-tervezete gazdaságpolitikai fejezetének legfőbb céljai között említette Navracsics Tibor a teljes foglalkoztatottság, a munkaalapú gazdaság megteremtését, amely a vállalkozások erősítése mellett a legtöbb ma létező társadalmi problémát is orvosolhatja.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
