Határozatképtelen volt ugyan tegnap az informatikai és távközlési bizottság a kormánypárti politikusok távolmaradása miatt, ennek ellenére meghallgatták az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) vezetőit. A grémium összehívását ugyanis azután kezdeményezték ellenzéki képviselők, hogy napvilágot látott a tárcát meglehetősen sok kritikával illető ÁSZ-jelentés.
Bihary Zsigmond, az ÁSZ egyik főigazgatója az ülésen kijelentette, az átlagosnál több negatívum volt az ominózus jelentésben. Többek között megemlítette, hogy a szabályozás hiányossága miatt nem lehet tudni, milyen értékhatárig dönthet saját hatáskörben Kovács Kálmán (SZDSZ) tárcavezető az egyedi támogatások odaítéléséről, ráadásul az így kiosztott összegekről két különböző tájékoztatást kaptak: először kétmilliárd, majd 3,2 milliárd forintot ismert el a minisztérium. A kétféle tájékoztatás is azt mutatta a főigazgató szerint, hogy „valami nincs rendben” a minisztérium háza táján. Bihary Zsigmond rámutatott: a tárca többször írt ki úgy pályázatokat, hogy azokat nem előzte meg semmilyen hatástanulmány.
Rogán Antal (Fidesz) bizottsági elnök azt tudakolta, hogy lesz-e személyi következménye az ÁSZ-jelentésben is súlyos kritikával illetett kakaóbiztos óvodai számítógépek beszerzésének. Arra is kíváncsi volt, hogy a „telefonos kampányok időszakában” eszébe jutott-e bárkinek a minisztériumban, hogy telefonon vagy bármilyen más formában tájékoztassa az embereket a vezetékes távbeszélő készülék után igényelhető, családonként 12 ezer forintra rúgó szociális támogatásról, amelyet csupán 30 ezren vettek igénybe.
Jambrik Mihály, az IHM közigazgatási államtitkára elmondta, az ÁSZ-jelentés nem tartalmaz jogszabálysértésre vagy személyi konzekvenciákra utaló megállapításokat. Úgy vélte, a Kovács Kálmán által egyedi döntésekkel odaítélt 3,2 milliárd forintnyi támogatás nem nevezhető magas összegnek. A kakaóbiztos-botrányról elmondta, senkit nem vontak felelősségre a tárcánál. Ezért helyszíni ellenőrzést rendeltek el, ami jelenleg is folyamatban van – fűzte hozzá Jambrik Mihály. Az államtitkár elismerte, eddig nem jutott eszükbe, hogy az egyedi döntésű támogatásokról nyilvántartást vezessenek.
Az ülés végén Pettkó András (MDF) „virtuális miniszternek” nevezte Kovács Kálmánt, aki rendre beosztottjaival válaszoltatja meg a kínos kérdéseket. Kovács Kálmán egyébként tegnap Nagyváradon járt, ahol megbeszélést folytatott az erdélyi Magyar Ifjúsági Értekezlet és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselőivel.
A reggeli csúcsban hibásodott meg az M2-es metró Budapesten