Másoddiplomát adó képzésünkre szeptember 7-ig lehet jelentkezni. Azokat várjuk, akiknek felsőfokú oklevelük van, vagy végzősök valamelyik felsőoktatási intézményben – mondta lapunknak Giró-Szász András, a Századvég Alapítvány ügyvezetője, a politikai főiskola igazgatója. A kétéves képzés végén egyetemi vagy főiskolai diplomát kapnak a hallgatók, attól függően, hogy előképzettségük milyen szintű.
A kurzus költségtérítéses, félévenként 130 ezer forintba kerül. Egy évfolyamra körülbelül 35 főt vesznek fel. Az írásbeli felvételi vizsgán az előre megadott szakirodalom megértését és a közéleti tájékozottságot mérik, a szóbelin pedig a kommunikációkészséget, pályaalkalmasságot. Az előadások hetente háromszor délután négy órakor kezdődnek. Az intézmény tanára többek között Csizmadia Ervin, Stumpf István és Navracsics Tibor is.
Giró-Szász szerint a jelentkezők jó része újságíró, vagy valamelyik pártnál dolgozik háttéremberként, esetleg politikusként, de sok a friss diplomás is, aki gyakorlati képzésre vágyik. Politikai szakértőket jelenleg csak ebben az intézményben képeznek Magyarországon, az egyetemi politológusképzés ugyanis nem azonos ezzel. Míg utóbbi főként az elméleti tudományokra helyezi a hangsúlyt, a Századvég Alapítvány inkább gyakorlatorientált képzést folytat. Az igazgató elmondta, hogy a végzett hallgatók között vannak elismert belpolitikai újságírók, vezető politikusok és miniszterek is. Hozzátette: főként a diák agilitásától függ, hogy a diploma megszerzése után el tud-e helyezkedni a politikai életben vagy sem, de a lehetősége megvan rá. Giró-Szász szerint azért van szükség a képzésre, mert egy politikusnak nincs ideje arra, hogy valamennyi területet tökéletesen átlássa, ezért politikai tanácsadókat, szakértőket kell alkalmaznia. Ez fontos a nemzetgazdaság szempontjából is, hiszen csak megfelelő odafigyelés mellett tud fejlődni egyszerre valamennyi szakterület.
A kurzus két ciklusból áll: az első két félév egyfajta alapozás, ahol valamennyi hallgató ugyanazt tanulja. A tanrendben szerepel például alkotmánytan, politikaelmélet, politikatörténet. Az első év után a hallgatók kétféle szakirány közül választhatnak: a gyakorlatorientált közpolitika és az inkább elméleti politikai kommunikáció közül. A szakosodott hallgatók már tanulnak retorikát, protokollt, kampányszervezést és médiapolitikát is.
A Századvég Politikai Iskola jelenleg két helyen képez hallgatókat. Az alapítvány óbudai épülete mellett 1995-től az egri Eszterházy Károly Főiskolán is elindította a politikai szakértői képzést. Az egri tagozat létrehozásának célja az volt, hogy vidéken is elérhetővé tegye a kurzust. Vidéken főiskolai diploma zárja a tanulmányokat, a tandíj félévente nyolcvanezer forint. Az ottani képzésre december 15-ig lehet jelentkezni, a tanév januárban kezdődik.
Az alapítvány törekvése, hogy a végzett szakemberek hatékonyabbá tegyék a politikai és a civil szervezetek működését. Az is fontos, hogy elősegítsék a demokratikus politikai kultúra kifejlődését az eltérő politikai értékeket valló hallgatók közös képzésével. Az oktatást tanulmányi kirándulások is színesítik: a kisebbségpolitika tárgyhoz kapcsolódóan a hallgatók ellátogatnak Pozsonyba, Prágába, Erdélybe, Szlovéniába, Felvidékre, Ausztriába, Kárpátaljára és a Vajdaságba is, ahol megismerkednek a határainkon belül és kívül élő kisebbségek helyzetével, kapcsolatokat építenek a határon túli civil szervezetekkel. A Századvég Alapítvány fontosnak tartja, hogy a diplomaosztás után se szakadjon meg a kapcsolata volt hallgatóival, ezért létrehozta a Századvég Klubot. A szervezet rendszeresen találkozókat tart, ahol a vendégek kötetlenül beszélgethetnek az aktuális politikai kérdésekről.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban