Nem fejlesztenek új könyveket

Információink szerint a Nemzeti Tankönyvkiadó megszüntette az alsó tagozatos tankönyvek fejlesztéséért és gyártásáért felelős csoportját. Az egység volt vezetője arra gyanakszik, hogy a cég célja a piac felosztása a vállalat és az Apáczai Kiadó között. A tankönyvkiadó szerint azonban éppen az alsó tagozatos könyvek értékesítésének növelése a cél.

2005. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felvetődött a kiadóban, hogy a továbbiakban nincs szükség a munkámra, így végül 14 év után közös megegyezéssel távoztam a cégtől – mondta lapunknak a Nemzeti Tankönyvkiadó alsó tagozatos csoportjának vezetője. A neve elhallgatását kérő szakember szerint a vállalat megszüntette az egységet, korábbi közvetlen beosztottját pedig a társadalomtudományi osztályra helyezte át. A volt vezető kijelentette: a tankönyvkiadó azért vált meg tőle, mert a jövőben nem akarnak új alsó tagozatos tankönyveket fejleszteni, csak a régi, 8–10 éves kiadványokat nyomják újra. Hozzátette: igaz, hogy ezzel sok pénzt spórol a kiadó, de a könyvek rövid időn belül elavulnak. A szakember gyanúja szerint a cég valódi célja a piac felosztása a Nemzeti Tankönyvkiadó és riválisa, az Apáczai Kiadó között. Amennyiben ugyanis a két vállalat – a verseny szabályaival ellentétesen – megegyezik arról, hogy ki melyik területen fejleszt, kiszámíthatóvá válik a piac. Csökken a kockázat, hiszen előre lehet tudni, hogy egy-egy könyvből hány példányt kell nyomtatni, az általa preferált területen pedig gyakorlatilag egyeduralkodóvá válik a kiadó.
Kilincsányi Ágnes, a Nemzeti Tankönyvkiadó marketingigazgatója szerint az alsó tagozatos csoportot július elsejétől olyan kolléga irányítja, aki 25 éve a kiadó munkatársa, és vezetőként is bizonyította rátermettségét. A csoport korábbi vezetője a közelmúltban közös megegyezéssel távozott a cégtől. Hozzátette: a csoport szakmai önállóságát megtartva folytatja munkáját a kiadó többi szerkesztőségével együtt. A változtatást a folyamatosan csökkenő alsó tagozatos értékesítés tette szükségessé, a kiadó ugyanis a jövőben ezen a területen is meghatározó részesedést kíván elérni. Ismert, hétfőn Sió László azt mondta: információi szerint az alsó tagozatos tankönyvekért felelős teljes szakmai csoportot szélnek eresztették. A Fidesz oktatáspolitikusa szerint az alkalmazottak egynegyedének elbocsátása, valamint a piac egy részéről való kivonulás stratégiai kérdés, amibe beleszólási joga van az államnak. Arra kérte a miniszterelnököt, hogy akadályozza meg a nagy múltú cég szétverését. Emlékezetes, László Boglár kormányszóvivő a tankönyvkiadónál történt elbocsátások kapcsán lapunknak azt mondta: az állam a humánpolitikai kérdésekbe nem szólhat bele.
A Magyar Nemzet megírta azt is, hogy a korábban Gyurcsány Ferenc közvetett tulajdonában álló Perfekt Rt.-t beköltöztetik a kiadó Szobránc utcai épületébe. Ismert: a kormányfő egykor maga is betöltötte a Perfekt Rt. vezérigazgatói, illetve igazgatótanácsi elnöki posztját, később pedig az Altus Rt.-n keresztül birtokolta a Perfektet, amíg 2002 októberében az Erdős Ákos nevével fémjelzett Láng Rt.-nek el nem adta azt. Utóbbi cég magánosította az államnak évi félmilliárd forint hasznot hozó tankönyvkiadót, úgy, hogy példátlan módon nem növelte, hanem 690 millió forinttal csökkentette árajánlatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.