Felvetődött a kiadóban, hogy a továbbiakban nincs szükség a munkámra, így végül 14 év után közös megegyezéssel távoztam a cégtől – mondta lapunknak a Nemzeti Tankönyvkiadó alsó tagozatos csoportjának vezetője. A neve elhallgatását kérő szakember szerint a vállalat megszüntette az egységet, korábbi közvetlen beosztottját pedig a társadalomtudományi osztályra helyezte át. A volt vezető kijelentette: a tankönyvkiadó azért vált meg tőle, mert a jövőben nem akarnak új alsó tagozatos tankönyveket fejleszteni, csak a régi, 8–10 éves kiadványokat nyomják újra. Hozzátette: igaz, hogy ezzel sok pénzt spórol a kiadó, de a könyvek rövid időn belül elavulnak. A szakember gyanúja szerint a cég valódi célja a piac felosztása a Nemzeti Tankönyvkiadó és riválisa, az Apáczai Kiadó között. Amennyiben ugyanis a két vállalat – a verseny szabályaival ellentétesen – megegyezik arról, hogy ki melyik területen fejleszt, kiszámíthatóvá válik a piac. Csökken a kockázat, hiszen előre lehet tudni, hogy egy-egy könyvből hány példányt kell nyomtatni, az általa preferált területen pedig gyakorlatilag egyeduralkodóvá válik a kiadó.
Kilincsányi Ágnes, a Nemzeti Tankönyvkiadó marketingigazgatója szerint az alsó tagozatos csoportot július elsejétől olyan kolléga irányítja, aki 25 éve a kiadó munkatársa, és vezetőként is bizonyította rátermettségét. A csoport korábbi vezetője a közelmúltban közös megegyezéssel távozott a cégtől. Hozzátette: a csoport szakmai önállóságát megtartva folytatja munkáját a kiadó többi szerkesztőségével együtt. A változtatást a folyamatosan csökkenő alsó tagozatos értékesítés tette szükségessé, a kiadó ugyanis a jövőben ezen a területen is meghatározó részesedést kíván elérni. Ismert, hétfőn Sió László azt mondta: információi szerint az alsó tagozatos tankönyvekért felelős teljes szakmai csoportot szélnek eresztették. A Fidesz oktatáspolitikusa szerint az alkalmazottak egynegyedének elbocsátása, valamint a piac egy részéről való kivonulás stratégiai kérdés, amibe beleszólási joga van az államnak. Arra kérte a miniszterelnököt, hogy akadályozza meg a nagy múltú cég szétverését. Emlékezetes, László Boglár kormányszóvivő a tankönyvkiadónál történt elbocsátások kapcsán lapunknak azt mondta: az állam a humánpolitikai kérdésekbe nem szólhat bele.
A Magyar Nemzet megírta azt is, hogy a korábban Gyurcsány Ferenc közvetett tulajdonában álló Perfekt Rt.-t beköltöztetik a kiadó Szobránc utcai épületébe. Ismert: a kormányfő egykor maga is betöltötte a Perfekt Rt. vezérigazgatói, illetve igazgatótanácsi elnöki posztját, később pedig az Altus Rt.-n keresztül birtokolta a Perfektet, amíg 2002 októberében az Erdős Ákos nevével fémjelzett Láng Rt.-nek el nem adta azt. Utóbbi cég magánosította az államnak évi félmilliárd forint hasznot hozó tankönyvkiadót, úgy, hogy példátlan módon nem növelte, hanem 690 millió forinttal csökkentette árajánlatát.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!