Pótfelvételi: az utolsó esély az egyetemre

Már csak a költségtérítéses egyetemi szakokra kerülhetnek be azok a diákok, akik megpróbálkoznak az idei pótfelvételivel. A fiataloknak augusztus 12-ig kell eljuttatniuk jelentkezéseiket az egyetemekre. Minden diák csak egy intézményben, egy szakon próbálkozhat. Az eljárásban csak azok vehetnek részt, akiket az idén nem vettek fel, vagy nem jelentkeztek sehova. A jelentkezők augusztus utolsó napjaiban tudják meg, hogy a második körben felvételt nyertek-e.

2005. 08. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogytak az államilag finanszírozott egyetemi férőhelyek a hagyományos felvételi eljárás során, így már csak költségtérítéses szakokra kerülhetnek be azok a diákok, akik megpróbálkoznak a pótfelvételivel. A vizsgára azok jelentkezhetnek, akiket az idén nem vettek fel egy intézménybe sem, vagy esetleg nem is felvételiztek.
A legnépszerűbb intézmény, az Eötvös Loránd Tudományegyetem már a rendes felvételi eljárásban feltöltötte a sikerszakok keretszámait, így ezeken a területeken már a tandíjas kurzusokra sem lehet bekerülni. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán a politológia, a bölcsészkaron pedig a latin, a román és a német szakra hirdettek pótfelvételt. Hasonló a helyzet a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is. Az elitszakokon itt sincs pótfelvétel, csupán a bölcsészkaron van még néhány tandíjas férőhely például a latin– történelem vagy a finnugor– olasz szakon. A Debreceni és a Pécsi Tudományegyetem azonban még várja a jogászhallgatókat. Előbbinél szemeszterenként 150 ezer, utóbbinál 103 ezer forintot kell majd fizetniük a képzésért a sikerrel felvételizőknek. Az újságírónak készülő fiataloknak sem kell jövő nyárig várniuk: a Szegedi Tudományegyetem félévente 180 ezer forintért várja őket a kommunikáció szakra. Az igazán tehetősek akár még az orvosi karra is bejuthatnak: a Semmelweis egyetem szemeszterenként több mint egymillió forintot kér a fogorvosi képzésért, a Pécsi Tudományegyetem általános orvosi karán pedig félévenként 848 ezer forintért tanulhat a sikeres pótfelvételiző.
Az eljárás rövid határideje miatt minden diák csak egy intézménybe, egy szakra jelentkezhet újra, a külön erre a célra készült, „nyári felvételi” felirattal ellátott A és – a normál eljárásban is használt – B jelentkezési lapokkal. Bakos Károly, az Oktatási Minisztérium vezető főtanácsosa szerint kétféle módon lehet jelentkezni az idén. Az egyik lehetőség, amikor az intézmény az első körben fel nem vett diáknak levélben felajánlja a költségtérítéses képzésre a felvételt; ezt a diák vagy elfogadja, vagy nem. A másik, amikor újonnan jelentkezik valaki a pótfelvételit hirdető intézménybe. Ebben az esetben új jelentkezési lapot kell kitölteni. A nyomtatványok térítésmentesen beszerezhetők a kiválasztott iskola tanulmányi osztályán. Felvételi vizsga nincs, a minimális limit a pótfelvételinél is 72 pont. Az Oktatási Minisztérium közleménye szerint a jelentkezési és felvételi feltételek az alapképzésben azonosak a normál felvételi eljárással. Ez azt jelenti, hogy a jelentkezőknek rendelkezniük kell azzal az érettségi vizsgajeggyel, amely az adott szakon előírás, mert az iskolák a középiskolai tanulmányi eredmények és az előre megjelölt érettségi vizsgatárgyak eredménye alapján állapítják meg a pályázók pontszámát.
A felsőoktatási intézmények egyébként nemcsak első diplomás alapképzésekre, hanem felsőfokú szakképzésre és másoddiplomás kurzusra is hirdettek pótfelvételt. A felsőfokú szakképzésre jelentkezőket a középiskolai tanulmányi eredményük alapján rangsorolják. A diplomások számára hirdetett képzések esetén vagy a korábbi oklevél átlagának 24-szerezésével, vagy a felvételi elbeszélgetés alapján alakul ki a jelentkezők pontszáma.
Fontos tudni, hogy a nyári felvételi nem az érettségi újraírását jelenti, hanem lehetőséget ad arra, hogy a rendes eljárás során sikertelenül felvételizők kevesebb pontszámmal is bejuthassanak az egyetemek költségtérítéses képzéseire. Ezenkívül azoknak is szabad utat nyit a rendszer, akik februárban még úgy gondolták, nem tanulnak tovább, de időközben változtattak terveiken.
A jelentkezési lapok beérkezési (és nem feladási!) határideje augusztus 12. A nyomtatványokhoz csatolni kell azokat az iratokat, amelyeket az intézmény a tájékoztatóban megjelöl. A pótfelvételi lehetőségeiről az Országos Felvételi Iroda internetes honlapján, a www.felvi.hu című oldalon olvashatnak. Az eredményekről az egyetemek augusztus utolsó napjaiban értesítik a felvételizőket.



Pótfelvételik a népszerű szakokon

Intézmény Szak Költségtérítés/félév
Debreceni Egyetem Állam-
és Jogtudományi Kar jogász 150 000 Ft
Pécsi Tudományegyetem jogász 103 000 Ft
Semmelweis Egyetem fogorvos 1 126 000 Ft
ELTE Szegedi Tudományegyetem kommunikáció 180 000 Ft
Pázmány Péter Katolikus Egyetem latin–történelem 190 000 Ft

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.