Súlyos vádak Belgrád ellen

Hírösszefoglaló
2005. 08. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vesna Pesics, az Október 5. Népi Mozgalom egyik vezéralakja Belgrádban kijelentette, hogy Szerbiában az egyház és Vojiszlav Kostunica miniszterelnök közreműködésével tömörülnek azok az erők, amelyeknek a Montenegróval való összetűzések kirobbantása és az ottani referendum megtartásának a meghiúsítása a céljuk – számolt be a Vajdaságma délvidéki hírportál. Pesics nem pontosította azt, hogy milyen összetűzésekről van szó, de hozzáfűzte, hogy ebbe a folyamatba bekapcsolódott a katonaság is, és a milosevicsi rezsim hatalmi struktúrái is támogatják. Pesics szerint Szerbia összetűzésbe került szomszédaival, s ahelyett, hogy az egészségügyi, oktatási és a gazdasági problémákkal foglalkozna, háborúra készül.
Nenad Csanak szerint a szerb kormány bürokratikus felfuvalkodottsága a szomszédokkal való összetűzéshez vezet, és a térség destabilizációját eredményezi, ezt bizonyítják az újabb viszályok Montenegróval és Macedóniával. A Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke azzal vádolta meg a belgrádi hatalmat, hogy a szerb pravoszláv egyház segítségével „szerb autonóm területet létesít Montenegróban azzal a céllal, hogy tovább destabilizálja a köztársaság politikai helyzetét”. Csanak az újvidéki Dnevnik napilapnak adott interjújában kijelentette: „Belgrádban már készítik a terepet egy montenegrói szerb autonóm területet létrehozására”, amelynek az lenne a rendeltetése, hogy destabilizálja a köztársaságot. A politikus szerint ha az egyház és az állam nem válik külön, Szerbia „pravoszláv dzsamahíriává” válik.




Leépítések. Az újvidéki Magyar Szónak létszámleépítéssel is járó átszervezésen kell keresztülmennie annak érdekében, hogy elkerülje a tartós veszteséget, és fennmaradhasson; az erről szóló javaslatot hét végi ülésén fogadta el a délvidéki magyarság legfontosabb sajtóorgánumát megjelentető Magyar Szó Lapkiadó Kft. igazgatótanácsa. Az indítvány, amelyről a végső szót a tulajdonos Magyar Nemzeti Tanácsnak, a szerbiai magyarság országos kisebbségi önkormányzatának kell kimondania, 40 százalékos létszámleépítést irányzott elő, amelyet a kiadó – Kókai Péter főszerkesztő javaslatára – mintegy 23 százalékosra mérsékelt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.