Nem állítom, hogy Farkas Henrik azért halt meg, mert közölték vele, hogy nyugdíjazni fogják, de ez az eljárás mindenképpen hozzájárult a tragédiához – mondta lapunknak Noszticzius Zoltán, a BME kémiai fizika tanszékének vezetője. A szakember kijelentette: június 7-én – közvetlenül a rektornál tett látogatásuk után – a Fizikai Intézet igazgatója és a Természettudományi Kar dékánja mondta el neki, hogy megszüntetik a tanszéket. Szakmai indokokat nem említettek.
A tanszékvezető és helyettese nem nyugodott bele a tervezett intézkedésekbe, aláírásgyűjtésbe kezdtek, és június 15-én kiadtak egy közleményt, amelyről hírt adott a Magyar Távirati Iroda, a Hír Tv és a Magyar Nemzet is. A dokumentumban szakmailag és etikailag is elfogadhatatlannak nevezték a tervezett lépést, és kijelentették, hogy minden lehetséges fórumon küzdenek a tanszék megmaradásáért. Egy nappal később a Fizikai Intézet vezetője behívatta a tiltakozásban aktív szerepet vállaló Farkas Henriket, és közölte vele, hogy a kari vezetők döntöttek a nyugdíjazásáról. Az oktató levélben kért indoklást a TTK dékánjától. Farkas még részt vett annak a levélnek a megfogalmazásában, amelyben a tanszékvezetővel együtt az egyetem etikai bizottságának állásfoglalását kérik az ügyben, majd július 16-án agyvérzést kapott, és öt napra rá meghalt.
Sallai Gyula, az egyetem rektorhelyettese lapunknak azt mondta, hogy nem egyetemi vezetői szintről kezdeményezték a tanszék megszüntetését. Hozzátette: egészen kis egységről van szó, és az esetleges megszüntetés nem jelentené azt, hogy az ott folyó szakmai tevékenység is megszűnne. Sallai szerint feltehetőleg nem az oktatók, hanem a kiegészítőszemélyzet munkáját érintené a felszámolás.
Egy rossz jogszabály áldozatai. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a közalkalmazotti törvény januári módosítása miatt az iskolafenntartók kétezer pedagógus elbocsátását kezdték meg. A tiltakozások hatására végül az Országgyûlés májusban visszavonta a jogszabályt, de csupán az érintett tanárok fele kapta vissza az állását. Az MTI szerint az elbocsátott ezer tanár fõként szakközépiskolákból, mûvészeti iskolákból került ki. A pedagógusok érdekvédelmi szervezete az ügy kapcsán kérdõíveket küldött szét az iskolákba, a válaszokat augusztus végéig várják. Az esetleges lépéseket az eredményektõl teszik függõvé.