Tragédiával végződő leépítés

Csaknem ezer aláírás gyűlt össze eddig a Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kémiai fizika tanszékének megszüntetése ellen. A tanszék saját honlapján indított tiltakozó akciót a bezárás elkerülésére. Az ügyhöz már halálos tragédia is kapcsolódik: a tiltakozásban aktívan szerepet vállaló, majd azonnal nyugdíjazott tanszékvezető-helyettes agyvérzést kapott, és elhunyt.

2005. 08. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem állítom, hogy Farkas Henrik azért halt meg, mert közölték vele, hogy nyugdíjazni fogják, de ez az eljárás mindenképpen hozzájárult a tragédiához – mondta lapunknak Noszticzius Zoltán, a BME kémiai fizika tanszékének vezetője. A szakember kijelentette: június 7-én – közvetlenül a rektornál tett látogatásuk után – a Fizikai Intézet igazgatója és a Természettudományi Kar dékánja mondta el neki, hogy megszüntetik a tanszéket. Szakmai indokokat nem említettek.
A tanszékvezető és helyettese nem nyugodott bele a tervezett intézkedésekbe, aláírásgyűjtésbe kezdtek, és június 15-én kiadtak egy közleményt, amelyről hírt adott a Magyar Távirati Iroda, a Hír Tv és a Magyar Nemzet is. A dokumentumban szakmailag és etikailag is elfogadhatatlannak nevezték a tervezett lépést, és kijelentették, hogy minden lehetséges fórumon küzdenek a tanszék megmaradásáért. Egy nappal később a Fizikai Intézet vezetője behívatta a tiltakozásban aktív szerepet vállaló Farkas Henriket, és közölte vele, hogy a kari vezetők döntöttek a nyugdíjazásáról. Az oktató levélben kért indoklást a TTK dékánjától. Farkas még részt vett annak a levélnek a megfogalmazásában, amelyben a tanszékvezetővel együtt az egyetem etikai bizottságának állásfoglalását kérik az ügyben, majd július 16-án agyvérzést kapott, és öt napra rá meghalt.
Sallai Gyula, az egyetem rektorhelyettese lapunknak azt mondta, hogy nem egyetemi vezetői szintről kezdeményezték a tanszék megszüntetését. Hozzátette: egészen kis egységről van szó, és az esetleges megszüntetés nem jelentené azt, hogy az ott folyó szakmai tevékenység is megszűnne. Sallai szerint feltehetőleg nem az oktatók, hanem a kiegészítőszemélyzet munkáját érintené a felszámolás.



Egy rossz jogszabály áldozatai. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a közalkalmazotti törvény januári módosítása miatt az iskolafenntartók kétezer pedagógus elbocsátását kezdték meg. A tiltakozások hatására végül az Országgyûlés májusban visszavonta a jogszabályt, de csupán az érintett tanárok fele kapta vissza az állását. Az MTI szerint az elbocsátott ezer tanár fõként szakközépiskolákból, mûvészeti iskolákból került ki. A pedagógusok érdekvédelmi szervezete az ügy kapcsán kérdõíveket küldött szét az iskolákba, a válaszokat augusztus végéig várják. Az esetleges lépéseket az eredményektõl teszik függõvé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.