A szeptember 1-jétől hatályos, októberben esedékes négy és fél százalékos fizetésemelés átlagosan bruttó ötezer forintos növekedést jelent – mondta lapunknak Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Hozzátette: a kormányzat idén két lépcsőben kilencszázalékos emelést hajt végre, ugyanakkor a ki nem fizetett tavalyi 13. havi fizetés nyolcszázalékos bércsökkenést jelent. Így három év alatt összesen egy százalékkal nőtt a pedagógusbér. Kerpen szerint tárgyalási alapnak sem tekinthető a pénzügyminiszter elképzelése, aki 2006 januárjában 2-3 százalékos béremelést tervez. Kijelentette: a minimális követelés az, hogy az elmaradt egyhavi bért idén, de legkésőbb jövő januárban fizesse ki a kormány.
Kerpen emlékezetett arra is, hogy az új tanévben kiterjesztik a buktatás tilalmát az általános iskola második évfolyamára is. Jövőre az ide járó nebulókat is csak szövegesen értékelik osztályzatok helyett. Az érdekvédő szerint ugyanakkor komoly probléma, hogy a tanári mérlegelési lehetőségből kötelező érvényű tiltás lett, mivel a buktatás eltörlése nem motiválja tanulásra a diákot, így éppen azoknak árt, akiknek kedvezni akar.
Szeptember 1-jétől egyébként a költségvetési törvénybe foglalt passzus értelmében a normatív támogatás megállapításakor az oktatási tárca különbséget tesz a diákok közt aszerint, hogy a gyerek milyen iskolába jár. A kis létszámú iskolákba járó tanulók után ugyanis tízezer forinttal kevesebb támogatást fizet az állam, mint a nagy oktatási intézményekben tanuló diákok után. Kerpen kijelentette, nem támogatják ezt az eljárást.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban