A kormányfő üzenget

Továbbra sem személyesen, hanem Veres János pénzügyminiszteren, illetve Batiz András szóvivőn keresztül kommunikál a Szemlőhegy utcai villával kapcsolatos állításokról Gyurcsány Ferenc. A kormányszóvivő bejelentette: az Altus Rt. vezérigazgatója arról tájékoztatta a miniszterelnököt, hogy a cég jó hírnév megsértése miatt személyiségi jogi pert kíván indítani lapunk ellen.

2005. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenccel szemben adócsalás gyanúja merült fel, a miniszterelnök azonban hallgat, nem cáfolta érdemben a Szemlőhegy utcai villával összefüggésben megjelent állításokat – hangsúlyozta tegnap parlamenti azonnali kérdésében Szijjártó Péter. A fideszes képviselő azt kérdezte, voltak-e bérlői Gyurcsány Ferenc és felesége villájának, amelynek hasznosítási jogát az általuk létrehozott kft.-nek adták el, illetve végzett-e a Fittelina Kft. üzletszerűen ingatlanhasznosítási vagy -forgalmazási tevékenységet. Szijjártó megjegyezte: amennyiben nem végzett ingatlanhasznosítást, akkor fiktíven működő cégről van szó, valamint ha nem adta bérbe az ingatlant a kormányfő cége, akkor valójában színlelt szerződéseknek lehetünk tanúi, aminek komoly adójogi vonzatai vannak.
Veres János pénzügyminiszter szerint a cég hamarosan személyiségi jogi pert indít azok ellen, akik adócsalással vádolták a társaságot. Mint fogalmazott, az APEH mindent rendben talált 2000-ben a kft. ügyeiben, ám ezt az adótitkok védelme miatt nem részletezheti. Szijjártó Péter szerint mindenképpen visszás, hogy ami most a magyar embereknek nem engedhető meg, az miért volt megengedhető Gyurcsány Ferencnek korábban.
*
A Rózsadombon, 1429 négyzetméteres kertben húzódott meg a kőlábazatú, betonjárdás, kissé vetemedett állapotú, szürke palatetős, összesen 549 négyzetméteres épület. A kertet fakerítés – néhány helyen ennek drótfonatos változata – választotta el a többi szomszédtól. A telek utcai részénél a domboldalba építve egy 22 négyzetméteres, föld alatti garázst alakítottak ki. A kertet parkosították, fákkal, bokrokkal és virágokkal ültették be.
Az épületben három lakásban éltek a családok, ezek közül kettő a földszinten helyezkedett el, és bejárata a telek oldalkertjéből nyílt. E két földszinti lakás közül a kisebbik kétszobás, 102 négyzetméter lakóterületű volt, s dr. Jahner-Bakos Mihályné, az 1956 utáni megtorlásokról elhíresült bíró özvegye bérelte.
A másik jóval nagyobb, négyszobás, földszinti lakás összesen 220 négyzetmétert tett ki, és két szintből állt. A 63 négyzetméteres földszinti és a 157 négyzetméteres első emeleti lakrészből álló ingatlanban Apró Piroska élt családjával. A leánygyermek, Dobrev Klára azonban ebben az időszakban már függetlenedhetett családjától, mivel a villa első emeletén és a beépített tetőterében megbúvó, kétszintes, 2+3 félszobás, 159 négyzetméteres lakásba volt bejelentve. A 18 négyzetméteres, kátránypapírral borított, közös használatú padlásteret kizárólag Dobrev Klára lakásán keresztül lehetett megközelíteni. A ház többi, közösen birtokolt területére a hátsó kert felől lehetett bejutni. Ide helyezték a betonburkolatú, meszelt falú tárolóhelyiségeket, kazánházakat.
A lakások összkomfortosak voltak, egyedi gázfűtéssel rendelkeztek. A villa külső, homlokzati, illetve a bérlemények falában lévő csövek, vezetékek karbantartását, felújítását a bérbeadó végezte és fizette. A lakások belső, kisebb javítása, felújítása viszont a bérlők feladata volt. A Magyar Szocialista Munkáspárt Politikai Bizottsága tagjának, Apró Antalnak családtagjai és ismerősei ilyenformán éltek a zöldövezeti, budai hegyoldalban.
1995-ben a villalakók életében gyökeres változás következett be. Lehetőséget kaptak arra, hogy megvásárolják az önkormányzat által társasházzá alakított bérleményeiket. A kommunista ideológia szimbolikus alakjaként is tekinthető bérlők éltek a rendszerváltásnak a tulajdonviszonyok átalakítása nyújtotta előnyeivel, és 1995. június 26-án megvásárolták az ingatlanokat. Mivel a vételárnak csak a tíz százalékát kellett kifizetni szerződéskötéskor – a vételár többi részére a vevők 25 százalékos részletfizetési kedvezményt kaptak –, Dobrev Klára 860 ezer forint egyszeri befizetés mellett jutott a 159 négyzetméteres lakás tulajdonjogához. Édesanyja, Apró Piroska szintén megvásárolta saját bérlakását, és három nappal ezt követően megvette az újdonsült tulajdonos, dr. Jahner-Bakos Mihályné 102 négyzetméteres lakását is, holtig tartó haszonélvezeti jogot engedve az özvegynek. Így az egész 549 négyzetméteres villa az Apró–Dobrev család birtokába került.
Azt, hogy a Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára tulajdonában lévő Fittelina Kft. milyen módon építette át, illetve hogy pontosan milyen korszerű eszközökkel szerelte fel az épületet, a holnapi számunkban közöljük.

(Folytatjuk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.