Aggodalmas tanévkezdet

Miközben a kormányfő és az oktatási miniszter az utóbbi évtizedek legnagyobb felsőoktatási beruházásáról beszélt a tegnapi tanévnyitón, addig az egyetemek vezetői attól rettegnek, hogy a tartalékképzésre kötelező kormányhatározat miatt hamarosan ki kell kapcsolni a fűtést és a villanyt az épületekben.

2005. 09. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merjenek előremenni, merjenek egy jobb világot álmodni, és legyen bátorságuk kérdezni – buzdította a diákokat a miniszterelnök a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott országos felsőoktatási tanévnyitón. Hozzátette: törekedjenek arra, hogy az egyetemen ne csak a kötelező penzumot teljesítsék, hanem keressék meg azt a területet, amelyben ők a legjobbak. A kormányfő szerint az állásinterjún nem a végbizonyítványt nézegetik, hanem azt keresik, aki olyasmit tud, amire szükség van. Leszögezte: az igazi biztonságot a piacképes tudás jelenti. Történelmi jelentőségűnek nevezte a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési programot, amely 175 milliárd forintos beruházást jelent.
*
Ugyanitt Magyar Bálint oktatási miniszter a felsőoktatási reform fontosságáról beszélt. Mint mondta, a műszaki egyetem négyezer első évfolyamos hallgatójából 2500-an már az új, bolognai rendszer szerint kezdik meg tanulmányaikat, ami egyszerre valósítja meg a tömeg- és az elitképzés feltételeit. Hozzátette: az új törvény végre nagykorúvá teszi a felsőoktatási intézményeket, amelyek eddig az örökölt gazdasági korlátok miatt nem tudtak gazdálkodni a vagyonukkal. A miniszter bízik abban, hogy hamarosan hatályba léphet a jogszabály, amely kiterjeszti a diákok jogait is.
– Sajnos évről évre rosszabb az egyetemek anyagi helyzete. A napokban elrendelt tartalékképzés azt jelenti, hogy a munkabéreken kívül semmit nem tudunk kifizetni – mondta lapunknak a tanévkezdés kapcsán Besenyei Lajos, a Miskolci Egyetem rektora. Hangsúlyozta: tárgyalásokba kezdenek a közművekkel, mert az év hátralévő részében nem tudnak villany- és gázszámlát fizetni. Ha a vállalatok nem járulnak hozzá, hogy csak jövőre rendezzék a tartozásukat, akkor nem kizárt, hogy kikapcsolják az egyetemeken a fűtést és a villanyt. A Fidesz szerint az idei tanévben háromezerrel kevesebb hallgató kezdheti meg egyetemi tanulmányait államilag finanszírozott képzésen, mint tavaly. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője emlékeztetett: az Alkotmánybíróság még vizsgálja az új felsőoktatási törvényt, így nincs meg a jogi feltétele az új képzési szerkezet elindításának. Az ígért tízezer kollégiumi férőhelyből közpénzből egy sem készült el, helyette hitelből építkezik a kormány, ráadásul az egyetemek nem használhatják fel az utolsó negyedévre eső működési forrásaik 40 százalékát. Ennek kapcsán az MDF felszólította a kormányt, hogy vonja vissza a tartalékolási kötelezettséget, mert szerintük a költségvetési hiányt nem szabad a felsőoktatásra hárítani. Almássy Kornél, a párt alelnöke szerint idén már másodszor kerül sor erre az intézkedésre, ami azt jelzi, hogy a kormányzat szórakozik a magyar egyetemek és főiskolák működésével.









Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.