Merjenek előremenni, merjenek egy jobb világot álmodni, és legyen bátorságuk kérdezni – buzdította a diákokat a miniszterelnök a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott országos felsőoktatási tanévnyitón. Hozzátette: törekedjenek arra, hogy az egyetemen ne csak a kötelező penzumot teljesítsék, hanem keressék meg azt a területet, amelyben ők a legjobbak. A kormányfő szerint az állásinterjún nem a végbizonyítványt nézegetik, hanem azt keresik, aki olyasmit tud, amire szükség van. Leszögezte: az igazi biztonságot a piacképes tudás jelenti. Történelmi jelentőségűnek nevezte a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési programot, amely 175 milliárd forintos beruházást jelent.
*
Ugyanitt Magyar Bálint oktatási miniszter a felsőoktatási reform fontosságáról beszélt. Mint mondta, a műszaki egyetem négyezer első évfolyamos hallgatójából 2500-an már az új, bolognai rendszer szerint kezdik meg tanulmányaikat, ami egyszerre valósítja meg a tömeg- és az elitképzés feltételeit. Hozzátette: az új törvény végre nagykorúvá teszi a felsőoktatási intézményeket, amelyek eddig az örökölt gazdasági korlátok miatt nem tudtak gazdálkodni a vagyonukkal. A miniszter bízik abban, hogy hamarosan hatályba léphet a jogszabály, amely kiterjeszti a diákok jogait is.
– Sajnos évről évre rosszabb az egyetemek anyagi helyzete. A napokban elrendelt tartalékképzés azt jelenti, hogy a munkabéreken kívül semmit nem tudunk kifizetni – mondta lapunknak a tanévkezdés kapcsán Besenyei Lajos, a Miskolci Egyetem rektora. Hangsúlyozta: tárgyalásokba kezdenek a közművekkel, mert az év hátralévő részében nem tudnak villany- és gázszámlát fizetni. Ha a vállalatok nem járulnak hozzá, hogy csak jövőre rendezzék a tartozásukat, akkor nem kizárt, hogy kikapcsolják az egyetemeken a fűtést és a villanyt. A Fidesz szerint az idei tanévben háromezerrel kevesebb hallgató kezdheti meg egyetemi tanulmányait államilag finanszírozott képzésen, mint tavaly. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője emlékeztetett: az Alkotmánybíróság még vizsgálja az új felsőoktatási törvényt, így nincs meg a jogi feltétele az új képzési szerkezet elindításának. Az ígért tízezer kollégiumi férőhelyből közpénzből egy sem készült el, helyette hitelből építkezik a kormány, ráadásul az egyetemek nem használhatják fel az utolsó negyedévre eső működési forrásaik 40 százalékát. Ennek kapcsán az MDF felszólította a kormányt, hogy vonja vissza a tartalékolási kötelezettséget, mert szerintük a költségvetési hiányt nem szabad a felsőoktatásra hárítani. Almássy Kornél, a párt alelnöke szerint idén már másodszor kerül sor erre az intézkedésre, ami azt jelzi, hogy a kormányzat szórakozik a magyar egyetemek és főiskolák működésével.
Brüsszel gyenge, a britek jobb megállapodást kötöttek Amerikával
