Bár meghívták, nem jelent meg a társadalmi szervezetek ellenőrző albizottságának tegnapi rendkívüli ülésén Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter, aki maga helyett egy főosztályvezető-helyettest küldött a grémium elé. Halász János (Fidesz), az albizottság elnöke többek között arra várt volna választ a Nemzeti Civil Alapprogramot (NCA) felügyelő tárca vezetőjétől, tudott-e a közelmúltban napvilágot látott szocialista körlevélről, amelyben Végvári Imre, az MSZP szervezési igazgatója arra agitálta a párthoz közeli civil szervezeteket, hogy minél többen jelentkezzenek az NCA jelöltállítási rendszerébe. (A civil szervezetek ezen képviselői választhatják meg az alapprogram pénzosztó tanácsainak és kollégiumának tagjait a következő három évre.)
Tóbiás József (MSZP), a grémium alelnöke elismerte, nem volt szerencsés a körlevél, ugyanakkor kijelentette, nem lehet kétségbe vonni a mögötte meghúzódó jó szándékot, amely minél nagyobb aktivitásra próbálta biztatni a civileket. Pettkó András (MDF) szerint viszont különösen aggályos, hogy a „lelkes” szocialista szervező a pártközpontba kérte az információkat, amelyek segítségével a jövőben könnyen és gyorsan lehet mozgatni a pártközeli civil szervezeteket. Bárdos Ferenc, az NCA tanácsának elnöke a körlevéllel kapcsolatban önmérsékletre szólította föl a politikai pártokat és arra, hogy ne avatkozzanak bele a jelöltválasztás kizárólag a civilekre tartozó folyamatába.
Béki Gabriella (SZDSZ) szerint a civil alapprogram hitelét veszélyeztetik azok a hírek, miszerint a döntéshozók maguk között osztják el a támogatásokat. Az NCA szerint viszont a legnagyobb probléma az, hogy miközben egyre több szervezet pályázik az NCA-nál, addig többek között a tízszázalékos kötelező maradványképzés miatt egyre kevesebb pénz áll rendelkezésre, és csúsznak a pályázati kiírások, illetve a kifizetések.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között