Négymilliárd forint pillanatnyilag az életünket jelenti. Most megint kint van a fejünk a vízből, de az még mindig a nyakunkig ér – mondta lapunknak Klinghammer István, a Magyar Rektori Konferencia elnöke a testület értekezlete után. A találkozón részt vett Katona Tamás pénzügyi államtitkár és Stark Antal, az oktatási tárca gazdasági államtitkára is. A rektorok tegnapra rendkívüli konferenciát hívtak össze, amelyre meghívták a pénzügyminisztert is. Céljuk az volt, hogy elérjék a maradványképzés mérséklését. Veres János államtitkárát küldte maga helyett.
*
Katona Tamást felhatalmazta arra, hogy a 35 milliárd forintos kötelező tartalékolásból elengedjen 4,1 milliárd forintot, azaz a zárolt vagyon állami támogatásból származó részét. Ezt a pénzt tehát nem tartja vissza az állam, viszont a fennmaradó mintegy 31 milliárd forintot az egyetemeknek saját bevételeikből kell megtakarítaniuk.
Klinghammer István szerint ez az összeg pontosan annyi, mint amennyi pénz tavaly év végén volt az iskolák számláján. A rektor azonban emlékeztetett: a tavaly megmaradt összeg nagy részét pályázaton nyerték, és nincs garancia arra, hogy idén is elnyerik ezeket a támogatásokat. Ráadásul ezenkívül tavasszal már zárolták az egyetemi vagyon egy százalékát, és a januári, valamint a szeptemberi béremelés fedezetét sem biztosította az állam.
Nagy bajba került azonban a Pénzügyminisztérium döntése miatt az oktatási tárca. Az egyetemek helyett ugyanis nekik kell kigazdálkodniuk a hiányzó négymilliárdot. Stark Antal, az Oktatási Minisztérium gazdasági államtitkára a rektori konferencián nem tudott válaszolni arra, hogy honnan teremtik elő ezt az összeget.
A Fidesz ugyanakkor felszólította a kormányt, hogy biztosítsa az egyetemek és főiskolák nyugodt, kiegyensúlyozott működéséhez szükséges feltételeket. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint elengedhetetlen, hogy a felsőoktatási intézményeket teljes egészében mentesítsék a maradványképzési kötelezettség alól. A politikus közleménye szerint morálisan is elfogadhatatlan, hogy az intézmények saját bevételeire is szemet vetett a Gyurcsány-kormány.
Korábban megírtuk, az egyetemek csak augusztus végén tudták meg, hogy a hátralévő négy hónapban az éves költségvetés tíz százalékát, azaz 35 milliárd forintot kell megtakarítaniuk. Besenyei Lajos, a Miskolci Egyetem rektora korábban lapunknak azt mondta: a munkabéreken kívül semmire sem marad pénz. Ha nem születik egyezség, félő, ki kell kapcsolni az egyetemeken a fűtést és a villanyt. Tiltakozott a döntés miatt a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete is.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között