Nem tudta fenntartani a 23 ezer pont feletti szintet a BUX, mivel a befektetők tegnap is haszonrealizálással töltötték idejüket. Az index napközben ugyan kibillent a negatív tartományból, de a javulás nem tartott sokáig – a trend egyértelműen a gyengülő volt –, és záráskor 22 947,02 pontra csúszott vissza. Elemzők szerint a 26,5 milliárd forintos forgalom és a BUX 127,02 pontos esését már egyértelműen a befektetők eladási hangulata mozgatta, sőt hatottak tegnap a nemzetközi csökkenő tendenciájú árfolyammozgások is.
A kereskedők elmondták, hogy valóban megkezdődött a tőkeátrendeződés. A kereskedés a megszokott formában zajlott, a vezető részvények egyenlő arányban voltak megosztottak, a Molt még mindig a gázüzletággal kapcsolatos hírek húzták vissza, így az olajipari cég részvényei 280 forinttal gyengültek.
Hasonlóan csökkenést produkált a 805 forinttal beeső Richter is, de nap vesztese a szektortárs Egis lett, 3,1 százalékos zuhanásával. A Magyar Telekom 1,62 százalékot drágult, és az OTP is megerősödve, 30 forintos pluszszal lépett a partvonalon túlra.
A kisebb forgalmú részvények inkább a gyengülési irányt pártolták, így nagyon kevés papír ára tudott drágulni. A javulók közül az Antenna Hungária és a Danubius keltett nagyobb feltűnést, a csökkenő árfolyamúak sorából viszont a Synergon, az FHB és a BorsodChem volt érdekes.
Elemzők szerint a befektetők a következő napokban további áresésre számíthatnak, jelenleg a befektetői hangulat nem túl kedvező, a kelet-közép-európai piacokat túlértékeltnek tartják a szakemberek. Azt, hogy a Mol árában mikor történik megnyugvás, senki sem tudta megjósolni, de sokak szerint az olajipari társaság részvényeinek gyengülése 20 ezer forint körül szakadhat meg. Sokan még a 20 ezer forintos árszintet is soknak tartják, ha nem sikerül eladni a Mol gázüzletágát, akkor a magyar olajipari cég eladósodottsága magasra emelkedik.
Az, hogy a Mol árára mennyire erős eladói nyomás nehezedett, nem lehetett jobban szemléltetni, mint hogy a nyersolaj világpiaci ára drágult, de az olajipari cég részvényei ennek ellenére gyengülőben voltak.
A Mol híreihez kapcsolódott még az is, hogy a Standard and Poor’stól független európai finomítók közül eddig egyedüliként kapott befektetői fokozatot. A nemzetközi tőkepiacokon a BÉT-hez hasonlóan gyengülő trend alakult ki, a Nikkei 225 index ugyan 0,37 százalékot erősödött, de az európai és a tengerentúli tőzsdéken jelentős beesések voltak. A DAX 1,77, az FTSE 0,41 százalékot gyengült, a német piac már nem a parlamenti választási eredmények miatt gyengült, hanem a nyersolaj árának drágulása, illetve az amerikai Federal Reserve keddi, 0,25 százalékos kamatemelése miatt. Szakértők szerint a Rita nevű hurrikán már Texas államot veszélyezteti, ami az olaj árát drágította. Az olajpiaci szakértők szerint a közeljövőben a nyersolaj kurzusa újból megközelítheti a 70 dolláros hordónkénti szintet, a drágulás vélhetőleg attól függ, hogy mekkora károkat okozhat a Rita.
Urals a börzén. A Kommerszant orosz napilap szerint az orosz kormányfő pesti látogatása során azért lobbizott, hogy a budapesti tőzsdén adjanak elsőként helyet a kénmentesített, új Urals exportolajfajtával történő határidős kereskedésnek.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról