Érettségi: felelős helyett bűnbak

Bár személyi felelőst nem nevezett meg jelentésében a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) az érettségi tételek idő előtti nyilvánosságra kerüléséért, a megállapítások – többek között az, hogy a feladatsorok útját nem dokumentálták, és nem tartották be a törvényi előírásokat – az oktatási tárca mulasztásaira utalnak.

2005. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabályozási hiányosságok és a meglévő szabályok be nem tartása vezetett az érettségi tételek idő előtti kiszivárgásához – állapította meg jelentésében a Kehi. A biztonsági intézkedések elégtelennek bizonyultak, az előírt nyilvántartások nem készültek el, és a szolgálati titokra vonatkozó adatkezelési szabályokat sem tartották be.
A szervezet megállapítja: az Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont (OKÉV), a Nemzeti Szakképzési Intézet (NSZI) és az Országos Közoktatási Intézet (OKI) az érettségi feladatlapokat nem az általános ügyiratkezelés szabályai szerint tartotta nyilván, a titkos ügykezelés feltételeit nem építette ki, az előírt védelmi eszközöket nem alkalmazta. Esetükben a személyi és a tárgyi feltételei sem voltak meg a titkos ügykezelésnek.
*
A rendszer hatástalanul működött, így utólag nem lehetett ellenőrizni, hogy mikor kerülhettek a tételek illetéktelen kezekbe. A felelőst sem lehet megtalálni, mivel az előírások ellenére sem vezettek nyilvántartást a tételek útjáról.
A feladatsorokat gyártó nyomdával kötött szerződésben vállalt biztonsági követelményeket nem tartották be: a selejtet nem a nyomda területén semmisítették meg, arról jegyzőkönyv nem készült, és a tárca illetékese azt egyszer sem ellenőrizte. Így azt sem lehetett megállapítani, hogy mely tantárgyból milyen mennyiségben készült selejt. A tétetelek szállítását végző cég pályázatához nem csatolt részletes leírást arról, hogyan kívánja teljesíteni a biztonsági előírásokat, és hasonló nagyságrendű referenciamunkáról sem nyilatkozott, pedig ezeket előírta a közbeszerzési eljárás. A bírálóbizottság ennek ellenére úgy ítélte meg, hogy a pályázat eleget tesz a feltételeknek.
A rendkívüli intézkedések 190 millió forint többletköltséget róttak az államra. A korábban legyártott, a kiszivárgás miatt fel nem használt feladatlapok nyomtatása több mint 43 millió forintba került. A Kehi emlékeztet: tavaly a tételek sokszorosítása, csomagolása, szállítása és tárolása 12 millió forintot emésztett fel.
A szervezet többek között azt javasolja Magyar Bálintnak, vizsgálja meg, az érettségi tételek alkalmasak-e arra, hogy szolgálati titokként kezeljék azokat. Azt is szorgalmazza, hogy rövidítsék le a gyártás és a szállítás között eltelt időt, és lehetőleg olyan szervekre bízza a feladatlapok eljuttatását az iskolákba, amelyek rendelkeznek titkosügyirat-kezelési rendszerrel.
Az oktatási tárca közigazgatási államtitkára írásbeli figyelmeztetésben részesítette Pósfai Pétert, az OKÉV főigazgatóját. A minisztérium közölte: maradéktalanul teljesítik a Kehi javaslatait. Megváltozik a tételek iskolákhoz való eljuttatásának rendje, az őrzési idő lényegesen lerövidül. Minden tantárgyból több tételt készítenek, amelyeket a jóváhagyás pillanatában az OKÉV szolgálati titokká minősít. A kötelező tantárgyak esetében csak a vizsga előtt néhány nappal választja ki egy bizottság, hogy melyiket írják a diákok. A többi tantárgyból a nyomdába küldés előtt választják ki a tényleges feladatsort. Az iskolák a tételeket mindig a vizsga napján veszik át a körzetközponti jegyzőktől.



Az ellenzék a minisztert okolja. – Vajúdtak a hegyek – idézte a jól ismert mondás első részét Pokorni Zoltán, volt oktatási miniszter a Kehi vizsgálata kapcsán. Mint mondta, a Kehi megállapított ugyan szabálytalanságokat, ám a személyes felelősséget nem mondta ki. Világos azonban – jegyezte meg –, hogy a Kehi által leírt súlyos hibákért, szabálytalanságokért az oktatási miniszter a felelős. – Kíváncsi vagyok arra, hogy az MSZP-ben van-e elég politikai bátorság, hogy ezt a következtetést levonja, és nevén nevezze koalíciós partnerének, az SZDSZ-nek egyik vezető politikusát, Magyar Bálintot – mondta. Hasonlóan látja a helyzetet az MDF is. Almássy Kornél, a párt alelnöke kijelentette: a Kehi súlyos hibákat állapított meg, és a politikai felelősség nem a végrehajtó háttérintézményt, hanem magát a minisztert terheli, akinek végre le kellene vonnia a személyét érintő megfelelő következtetéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.