Összesen 36 600 diák jelentkezett az őszi érettségi vizsgákra. A tanulók 56 700 vizsgát tesznek, ebből 25 ezer esetben az emelt szintű nyelvi érettségivel kísérleteznek – értesült a Magyar Nemzet Pósfai Pétertől, az Országos Közoktatási és Értékelési Vizsgaközpont (OKÉV) főigazgatójától.
A szakember szerint a jelentkezők mintegy negyven százaléka nyelvvizsgáját szeretné beváltani emelt szintű jelesre, amiért hét pluszpont jár a jövő nyári felvételi eljárásban. Nekik csak be kell mutatniuk a nyelvvizsga-bizonyítványt, és automatikusan megkapják az emelt szintű jelest.
Emlékeztetett: ezzel a lehetősséggel most élhetnek utoljára a tanulók. Jövőre már annak is meg kell írnia az emelt szintű vizsgát, akinek van nyelvvizsgája, különben nem kap a felvételin plusz- pontokat.
*
A múlt héten a tavaszi érettségi vizsgák előkészítése kapcsán tapasztalt szakmai hiányosságok miatt az oktatási tárca által írásbeli figyelmeztetésben részesített Pósfai Péter azt mondta: az őszi feladatsorokat már az új, szigorított szabályok szerint készítik el, és tárolják. Ez azt jelenti, hogy jelentősen lerövidül a nyomtatás, a csomagolás és a kiszállítás között eltelt idő. Néhány nappal a vizsgák előtt a raktárból a jegyzőkhöz szállítják a feladatsorokat. Az iskolaigazgatók a jegyzői irodában már napokkal a matúra előtt ellenőrzik, hogy a kért tételsorokat kapták-e meg a megfelelő menynyiségben, de az ezeket tartalmazó csomagokat csak a vizsga napjának reggelén vihetik el az iskolákba.
Pósfai szerint az októberi vizsgaidőszak elsősorban azoknak szól, akik még nem érettségiztek. Ezt jelzi az is, hogy a vizsgák mintegy hatvan százaléka előre hozott matúra lesz. Ősszel nem lesz lehetőség a szintemelő és kiegészítő vizsgák letételére, vagyis azok, akiknek az adott vizsgatárgyból már van középfokú matúrájuk, októberben nem tehetnek magasabb fokú vizsgát.
Ismeretes, az idén lehet először ősszel is érettségizni. A szándékot szeptember 5-ig kellett jelezni a vizsgáztatásra kijelölt iskolákban.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban