Folytatódik a jövő elzálogosítása

A jövő elzálogosítása folytatódik Gyurcsány Ferenc színre lépésével – jelentette ki tegnap Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke, aki Giró-Szász Andrással és Gazsó Tiborral együtt mutatta be A jóléti rendszerváltás csődje című könyvet.

2005. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Századvég által kiadott, mintegy harminc szerző által írt, több mint hétszáz oldalas kötet huszonkét fejezete a kormányzati filozófia mellett a kormányzati szakpolitikák értékelésével foglalkozik – mondta Giró-Szász András politológus. Stumpf István, az előző kormány kancelláriaminisztere szerint maga az új kormány ismerte el, hogy csődbe ment a jóléti rendszerváltás programja, s nem tudta véghez vinni a szükséges reformokat. Gyurcsány Ferenc viszonylag ismeretlen szereplője volt a politikának korábban, amikor a szocialisták Messiásaként feltűnt. Sokkal inkább szólt az elmúlt egy év a mostani miniszterelnök szerepléseiről, mint a kormányzásról – mondta Stumpf István, aki reményét fejezte ki, hogy a ciklusokon belüli kormányváltás nem jelent ezentúl új innovatív technikát a politikában. A Századvég elnöke kifejtette: az utóbbi egy évben hihetetlen nyomás alá került a közigazgatás, amit szétzilált a Gyurcsány-kabinet. Az apparátust folyamatos megfélemlítésben tartják a leépítés rémképével. A jövő elzálogosítása leginkább az államháztartás napi szinten megjelenő zavaraiban jelentkezik, amit hol az Állami Számvevőszék, hol az Európai Unió jelez, s már a kreatív könyvelés sem segít rajta. 2002-ben még csak 20,7 százalékkal tért el a tervezettől a tényleges költségvetési hiány, 2004-ben viszont már 32,6 százalék volt az eltérés – tette hozzá. Stumpf István úgy vélekedett: a következő kormány keze gúzsba lesz kötve, ugyanis több mint 2000 milliárd forinttal terheli meg a mostani kabinet. A következő kormánynak bele kell vágni az átfogó reformokba, de nagyon szűk mozgástere lesz, amelyre csak széles összefogással lesz lehetősége – jegyezte meg. Szerinte a választásokig a privatizáció felgyorsítására és egyre több populista kormányzati bejelentésre számíthatunk. A közvélemény-kutatási adatokkal kapcsolatban elmondta: nyílt verseny valószínűsíthető a két nagy politikai erő között, hiszen a vezető kormánypárt népszerűsége nőtt az utóbbi időben. A Századvég-Tárki felmérését ismertetve kifejtette: az emberek elégedetlenebbek az ellenzék teljesítményével, mint a kormányéval, hiába nagyobb az előbbi népszerűsége. Ennek oka az lehet, hogy a radikálisoknak túl mérsékelt, a mérsékelteknek pedig túl radikális az ellenzék – közölte Stumpf István, aki azt is kijelentette: a Századvég kötete nem Gyurcsány Ferenc Útközben című könyvének az ellenkönyve, véletlen a két mű egy napon történt bemutatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.