Erőteljes emelkedéssel zárta a tegnapi kereskedést a Budapesti Értéktőzsde részvényeit jegyző BUX index, pedig az elemzők azt várták, hogy a piac a hétfői emelkedést követve újból gyengülési irányt vesz fel. Ezzel szemben a BUX nemhogy gyengült volna, hanem erősödött, sőt olyannyira, hogy újabb történelmi csúcsra ugrott, a tőzsdei parketten forgó 45 papír sorából csupán hat részvény ára gyengült, a többi vagy erősödött, vagy stagnált. A BUX működésének legmagasabb szintjén akadt meg, ez 23 501,63 ponton volt, ami 667,35 pontos plusznak felelt meg. A forgalom 24,3 milliárd forintra nőtt, amelyből a legnagyobb részt, 8,4 milliárd forintnyit a 2,3 százalékkal dráguló Molra kötötték. A szakértők már korábban az olajipari papírok korrekcióját várták, de arra nem gondoltak, hogy a Mol erősödésével párhuzamosan szinte az összes részvény ára emelkedhet. Az olajipari részvényekkel együtt nőtt még az OTP, a Magyar Telekom (MTelekom) és a Richter árfolyama is.
A Richter 2,79 milliárd forintos forgalom mellett 3,25 százalékot drágult, és soha nem látott 37 995 forinton zárt. A gyógyszergyártó részvényeinek erősödése mögött az a Concorde Call-jelentés áll, amely arról adott hírt, hogy 600 millió forintot kell majd befizetnie a cégnek a gyógyszerkasszába.
Hasonlóan 600 milliós befizetés várhat az Egisre is, így annak az ára is jelentős növekedéssel zárt. Az OTP 3,04 százalékkal, a piac legjobban teljesítő papírja, az MTelekom 4,75 százalékkal erősödött. Nem kímélte a drágulási hullám a kis forgalmú részvényeket sem, a már említett Egis 500 forinttal, az FHB 70 forinttal, a Danubius 200 forinttal, a Synergon 13 forinttal erősödött. A bankközi devizapiacon a forint az euróval szemben minimális mértékben gyengült, a magyar fizetőeszközre a zloty és a cseh korona korrekciója hatott. Míg hétfőn eladásra kínálták a koronát és a zlotyt, a forintot pedig vették, addig tegnap ez a trend megfordult, a forint piacán volt némi eladói nyomás. Az eurót 247,25–247,40 forint között jegyezték, szemben a 246,90– 247,10 forintos szinttel.
A BUX erősödésével párhuzamosan a régió többi piacán is javulási trend alakult ki, a befektetők ugyan csupán 0,50–1,00 százalékos növekedést okoztak a cseh, a lengyel és az orosz tőzsdén. Nem sikerült viszont növekedést felmutatniuk a nagy nemzetközi tőkepiacoknak.
Újabb tag a tőzsdei szövetségben. Az idei évben a bécsi tőzsde várhatóan mintegy hatmilliárd dolláros többleteszköz-beáramlással számol tőkeemelések és új kibocsátások formájában – közölte Stefan Zapotocky, a bécsi tőzsde vezetője. Tegnap jelent meg a bécsi és a varsói tőzsdén egyidejűleg a szlovák SkyEurope légitársaság és ezt az eseményt Zapotocky jelentős lépésnek minősítette. A tőzsde elnöke ezzel összefüggésben tegnapi sajtóértekezletén közölte, hogy Ukrajna lehet a következő partner, és az ukrán tőzsdével a bukarestihez hasonló együttműködés kialakításán gondolkodnak.
A bécsi tőzsde vezetője mindezt abból az alkalomból fejtette ki, hogy tegnap ismertették az Erste Bankkal közösen kidolgozott új tőzsdeindexet, a New Europe Blue Chip indexet (NTX), amely a régió hét országának 31 jelentős vállalatából áll össze. A tőzsdék likviditását növelő, az intézményi befektetők figyelmére számító indexben az osztrák nagybankokon, jelentős társaságokon kívül a régióból a Mol, a Petrom, a Bank Pekao, a Cesky Telecom, a Komercni banka, a Krka, a CEZ, a Telekom Polska képviselteti magát egyebek mellett. Az indexben nem szerepelnek sem orosz, sem török vállalatok.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról