Kérdőre vonják Veres Jánost

A szeptember 20-ra összehívott rendkívüli rektori konferencián az egyetemi vezetők megkérdeznék a pénzügyminisztertől, mi indokolta, hogy újabb összegeket zároljanak a felsőoktatási intézmények vagyonából. Egyes vélemények szerint a kormányzat úgy akarja kozmetikázni az idei költségvetési számokat, hogy januárra tolja át az év végi kifizetéseket.

2005. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghívjuk a pénzügyminisztert is a rendkívüli rektori értekezletre, mert szeretnénk megtudni, hogy milyen jogszabályok alapján zároltak újabb öszszegeket, illetve mi indokolja a tartalékképzést – mondta lapunknak Klinghammer István, a Magyar Rektori Konferencia elnöke, aki egyben az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora is. Hozzátette: az egyetemnek négy hónap alatt 2,1 milliárd forintot kell megtakarítania, ami körülbelül az éves költségvetés tíz százaléka. Ebből 1,7 milliárd forint az ELTE saját bevétele, 360 millió forint azonban állami támogatás, ez utóbbi tehát zárolást jelent. Klinghammer nem érti, hogy mi alapján kötelezték erre őket, amikor a jogszabály szerint csak 1 százalékos vagyont kell zárolni, ezt pedig már tavasszal megtették. Az sem világos számára, hogy mi értelme van a tartalékképzésnek, hiszen az nem tényleges spórolást jelent, csak a kifizetések csúsztatását.
*
A késedelmes fizetés ráadásul büntetőkamattal jár, tehát jövőre többet kell befizetni, mint ha az idén rendeznék a számlákat. A rektor arra kérte kollégáit, mérjék fel, milyen megrendeléseket tudnak lemondani, milyen kifizetéseket tudnak átütemezni, és mely költségek rendezése halaszthatatlan.
Besenyei Lajos, a Miskolci Egyetem rektora lapunknak azt mondta: a munkabéreken kívül semmire nem marad pénz. Tárgyalásokat kezdenek a közművekkel és a beszállítókkal, és megpróbálnak megállapodni velük a kifizetések jövőre csúsztatásáról. Ha nem születik egyezség, akkor az is elképzelhető, hogy ki kell kapcsolni az egyetemeken a fűtést és a villanyt. Besenyei szerint a kormányzat célja, hogy így csökkentse a túlzottan megduzzadt költségvetési hiányt – legalábbis papíron.
Klinghammer István kollégája szavaira reagálva kijelentette: nem az egyetemek termelték az állam hiányát, azt most mégis a nekik járó pénz rovására akarják csökkenteni. A rektori konferencia elnöke hozzátette: álmában sem akar arra gondolni, hogy esetleg sötétben és hidegben kell majd tanítani, de ha nem történik változás, akkor ez egyes intézményekben könnyen előfordulhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.