Hatvannyolcezer forintról ötvenkilencezer forintra csökkentette a 2005-ös költségvetés az alapfokú művészetoktatás képző-, ipar-, tánc-, báb- és színművészeti ágának normatív hozzájárulását, a zeneművészeti kurzusra fizetett összeg pedig nem növekedett. A közoktatási törvény módosításában kikötötték, hogy a zeneművészeti ág esetén az állami támogatás legalább tíz, a többi területen pedig húsz százalékát kell térítési díjként beszedni a diákoktól. Azt is előírták, hogy egy diák csupán egy kurzuson vehet részt. Utóbbi korlátozást felmenő rendszerben vezetik be, vagyis ebben a tanévben az előképzősöknél és az első osztályosoknál kell alkalmazni.
Kovács Gábor, a speciális pedagógiai módszeréről híres Pesthidegkúti Waldorf Általános Iskola, Művészeti Iskola és Gimnázium igazgatója lapunknak azt mondta: az oktatási finanszírozási rendszer egyre inkább a fizetős irányba tolódik, vagyis bizonyos szolgáltatások igénybevétele a szülő anyagi helyzetétől függ. A változtatások következményeként jelentősen emelniük kellett a térítési díjat. Tavaly 15 ezer forintot kértek havonta a szülőktől, idén pedig 19 ezret, ami több mint 25 százalékos növelést jelent. Hozzátette: az iskola csak ajánl egy öszszeget, és a szülő anyagi teherbírásától függ, hogy mennyit fizet be az alapítvány számlájára. Tavaly átlagosan gyermekenként havonta 11 500 forint folyt be. Az oktatási tárca szerint eddig sem volt ingyenes szolgáltatás az alapfokú művészetoktatás, a normatívacsökkentésnek és a korlátozásoknak költségvetési indokai voltak.
Kérdés, a szülők többsége megengedheti-e magának, hogy havonta tíz–húszezer forintot fizessen gyermeke készségkibontakoztatására. Magyar Bálint oktatási miniszter a múlt heti központi tanévnyitón azt mondta: a jelenlegi reformok célja az, hogy ne két lábon járó lexikonokat képezzenek az iskolában. Nagyobb súlyt kell fektetni a diákok készségeinek fejlesztésére, hogy az iskolapadból kikerülők képesek legyenek a problémák megoldására. Ugyanezen a rendezvényen a miniszterelnök leszögezte: igazságosabbá kell tenni az oktatást, hogy ne az határozza meg egy gyermek sorsát, hova született.
Lejár a határidő. Máig lehet jelentkezni az őszi érettségi vizsgákra, a nyomtatványokat a kijelölt iskolákba kell eljuttatni. Idén először maturálhatnak ősszel is a diákok. A vizsgákat október 21. és november 30. között tartják. Közép- és emelt szinten normál, előre hozott, ismétlő, pótló és javító érettségi vizsgát lehet tenni. A tanulói jogviszonnyal rendelkező diákok közül csak az vizsgázhat, aki az adott tárgyból az írásbeli vizsgaidőszak kezdetéig megszerzi az összes év végi osztályzatot. Utoljára most van lehetőség az idegen nyelvi érettségi legalább középfokú nyelvvizsgával történő kiváltására. Azok is jelentkezhetnek, akiknek még nincs nyelvvizsga-bizonyítványuk.