Változatos árfolyamok alakultak ki tegnap a pesti börzén. A BUX ugyan emelkedéssel nyitott, s délben 177 pontos pluszt is fel tudott mutatni, de a kereskedés délutáni szakaszában beesett, és a gödörből már nem tudott kikászálódni. A nap végén az index 60 pontos veszteséggel, 23 279,30 ponton lépett a partvonalon túlra. Az átlagosnak mondható 19,196 milliárd forintos forgalom is jól jelezte, hogy a piac még mindig nem döntötte el, a korrekció irányába indul-e el, vagy inkább újabb növekedést csikar ki magából, s megcélozza a 24 ezer pontos álomhatárt.
A pesti tőzsde tegnapi kereskedésére nem volt hatással a német parlamenti választások kimenetele, de szakértők szerint hosszabb távon az új német gazdaságpolitika a magyar cégek eredményeire is hatással lehet, akár negatív jelleggel is. A hét első napjának üzletmenetét inkább a profitrealizálás és a Mol körül bonyolódó gázüzletág-eladási mizériája határozta meg: az olajipari cég részvényei 1,63 százalékot zuhantak. A Mol mellett csökkent az OTP ára is, a banki papír 1,24 százalékot gyengült. Az árfolyameséssel szemben haladt és javult viszont a Magyar Telekom és a Richter kurzusa, de jól szerepelt a tegnapi napon az Elmű, a Pannonplast és a BorsodChem is. Szakértők jelezték, hogy a piac amúgy besszes (gyengülő) képet mutatott, hiszen túl kevés részvény ára erősödött.
Meglepetésre a bankközi devizapiacon a forint árfolyama a Magyar Nemzeti Bank 0,25 százalékos alapkamatdöntésére nem reagált. A forint az euróval szemben 0,30– 0,50 forintos erősödést mutatott.
Változatos képet mutattak a nemzetközi tőkepiacok is. A tokiói tőzsde ünnepnap miatt nem nyitott ki, a londoni FTSE erősödött, a frankfurti DAX viszont jelentős árfolyamcsökkenést produkált. A német piacra nagy hatást gyakorolt a kereszténydemokrata parlamenti győzelem. Szakértők rámutattak: kérdéses, hogy az új kormányzati koalíció milyen lépéseket tesz a gazdaság élénkítéséért. A befektetők pesszimisták, a DAX 1,20 százalékos mélyrepülése látványosan jelezte a piac véleményét. A német tőzsdén a legnagyobb zuhanást az energetikai cégek, valamint az akvizícióba fogó Deutsche Post produkálta. A német posta bejelentette, hogy 5,5 milliárd euróért megveszi a brit Exel logisztikai csoportot, amelynek tőzsdei értéke pénteken záráskor 4,1 milliárd eurónak felelt meg.
Egyesülhetnek a tőzsdék. Felvetődött a nagy nyugat-európai tőzsdék további összeolvasztásának újabb ötlete: lapértesülések szerint a három nagy nyugat-európai, köztük a párizsi tőzsdét üzemeltető Euronext vállalkozás főrészvényesei – egyébként amerikai befektetők – érdekesnek látnák a tőzsdecsoport összeolvadását a német tőzsdékkel.
A Wall Street Journal szerint az Euronextben csaknem tíz százalékkal bíró fő külföldi részvényeseknek nem a londoni tőzsde felé kellene kacsingatni, mint eddig, hanem a Deutsche Börse társaság felé, amely egyebek között a frankfurti tőzsdét üzemelteti – írta az MTI–Eco.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról