Világítás- és fűtés-korszerűsítési programot hirdet az Oktatási Minisztérium – jelentette be tegnap kormányszóvivői tájékoztatón Magyar Bálint miniszter. A Szemünk fénye elnevezésű akció lényege, hogy a beruházást magáncégek hajtanák végre. Cserébe az oktatási intézmények 15 évig ugyanakkora villany- és fűtésszámlát fizetnének, mint most, a jelenlegi és a fejlesztést követő összeg különbözetét pedig a magánberuházók tehetnék zsebre. Így nem kellene pénzt költeni erre a célra a központi költségvetésből, amelyre egyébként a büdzsé nem is lenne képes.
A beruházókat központosított közbeszerzési eljárás során választanák ki azon jelentkezők közül, akik rendelkeznek kellő bankgaranciával – mondta el Magyar. A szükséges fejlesztéseknek 30–80 milliárd forintos forrásigényük van, a 15 éves megtérülési érték 200 milliárd forint – fejtette ki. A pályázat ajánlatkérője az oktatási tárca, a lebonyolító pedig a Miniszterelnöki Hivatal központi szolgáltatási főigazgatósága. A programhoz önkéntesen lehetne csatlakozni, mivel az iskolák fenntartója nem az oktatási tárca. A nyertesek kiválasztása jövő év tavaszára befejeződhet, és a tárca tervei szerint a nyári szünetben le lehetne bonyolítani a kivitelezést.
– Üdvözlendő, hogy a nagy szolgáltató cégek meghiteleznek egy ilyen programot – mondta lapunknak Sió László, az Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. A politikus szerint a baj az, hogy az iskolafenntartóknak esélyük sincs arra, hogy önerőből gondoskodjanak intézményeik korszerűsítéséről. – Gyurcsány Ferenc olyan helyzetbe kormányozta az országot, hogy a fenntartók tömegesen kénytelenek bezárni óvodáikat, iskoláikat – mutatott rá. Sió kijelentette: az is elgondolkodtató, hogy a kormány és a szakminisztérium pénz helyett csak ilyen PR-akcióval tudja támogatni a programot.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban