Magyar Bálint szerint a változtatások már jövőre életbe léphetnek. Elsőként átalakítják a tankönyv-jóváhagyás rendszerét: 2006-tól az eddigi öt év helyett már csak két évre akkreditálnak egy-egy könyvet. A kiadóknak ezalatt kell átdolgozniuk a kiadványokat az új szempontrendszer szerint. Az oktatási miniszter hangsúlyozta: az alapvető baj az, hogy a jelenleg érvényes engedélyezési rendszer túl puha, nem tartalmaz konkrét előírásokat. A tankönyvek zöme túlnyomó részben az ismeretanyag rögzítésére koncentrál, és elenyésző az alkalmazó, problémamegoldó feladatok száma, pedig a követelményrendszer már erre a szemléletre épül. A tervek szerint a jövőben pontos mennyiségi mutatók vonatkoznak majd a mondathosszúságra, a szakszavak sűrűségére a szövegben, és a különböző feladattípusok arányára.
Megírtuk: Kojanitz László tankönyvkutató jelentése szerint sok az olyan könyv, amelynek még a megértése is problémát okozhat a tanulók számára, így ezek alkalmatlanok az eredményes tanuláshoz. Az iskoláknak egyébként lehetőségük van arra, hogy olyan kiadványt használjanak tankönyvként, amit nem engedélyeztek. Információink szerint a közoktatásban használt kiadványok egyharmadát nem akkreditálták.
Sió László (Fidesz) gratulált Magyar Bálintnak, aki szerinte elismerte tévedését és végre elfogadta a Fidesz javaslatát. Emlékeztetett: egy hónapja arra kérték az oktatási minisztert, hogy állítsa viszsza a kormányváltás után közvetlenül felfüggesztett tankönyv-akkreditációs szabályozást és újítsa meg a tankönyvszerzők és -elbírálók képzését.
Kvízmester. Rendhagyó módon próbálta szemléltetni Magyar Bálint oktatási miniszter, hogy a tankönyvek korszerűsítésre szorulnak. Tesztet osztottak ki az újságíróknak – amelynek feladatait a forgalomban lévő tankönyvekből válogatták –, hozzá pedig egy nyomógombos készüléket. A sajtótájékoztatón a miniszter vetélkedőt rendezett, amelynek ő volt a kvízmestere: felolvasta a kérdéseket, majd ismertette és értékelte a válaszok alapján született átlageredményt.