Hátrányosan érinti a kormányzati zárolási hullám a szociális területet is. A szférának 544 milliárd forintot kell megspórolnia, ezen belül a szociális tárcának tizenötmilliárdot. – Ez a ciklus nem a családoké, nem a szegényeké, nem a fogyatékkal élőké és nem az időseké – jelentette ki Harrach Péter, a Fidesz szociális kabinetjének elnöke. A politikus szerint a Gyurcsány-kormány önmagát dicsőíti, miközben állampolgárait szorongatja, az pedig érzéketlenségre vall, hogy épp a szociális területen történnek ilyen megszorítások. Úgy látja: a maradványképzési kötelezettség elsősorban a fogyatékos- és idősellátásban okoz zavarokat. Harrach hangsúlyozta: a kormány a szociális törvény őszre tervezett módosításával újabb problémákat okoz majd, mert akár 50–80 százalékkal is csökkenhet a kisebb ápolást igénylő idős emberek után járó normatíva, így az intézmények nem lesznek érdekeltek abban, hogy felvegyék őket.
Batiz András kormányszóvivő úgy reagált, hogy a tárca számolt a maradványképzési kötelezettséggel, ez azonban nem jelenti a kifizetések átütemezését.
Törvénytelenül zárolták a civilek pénzét? Az MDF fontolgatja, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul a civil szervezetek működésére szánt pénzek zárolása miatt, hiszen ez teljességgel ellehetetlenítheti őket – mondta kérdésünkre Pettkó András MDF-es politikus. Hozzátette: törvénytelen, hogy a kormány a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló jogszabályban garantált támogatásokat megvonta, ezen összegeket kötelező átutalni. (P. G.)