Változatos árak alakultak ki tegnap a magyar tőkepiaci kereskedés során, az elemzők jelezték, hogy a folyamatosan csökkenő 15 milliárd forintos forgalom és a befektetői bizonytalanság miatt határozott irányképet nem lehet kialakítani.
A BUX csökkenéssel nyitott, majd egy tartósabbnak tűnő emelkedés után az index újból visszaesett. A hektikus kereskedés több alkalommal átlendítette a magyar tőzsdemutatót az előző szintjén, hol felfelé, hol lefelé mozgott az index. Ez is megerősítette az elemzők véleményét a várható trendről, azaz arról, hogy nincs trend, lassan már két hónapja nem tud határozott irány kialakulni, bár a BUX az elmúlt hetekben néhány nap emelkedést mutatott.
Tegnap a Mol ára gyengítő hatást gyakorolt a piacra, s szemben haladt az OTP, a Richter és a Magyar Telekom (MTelekom) emelkedésével. A Mol árát a nyersolaj világpiaci árának változása mozgatta, az olajipari cég részvényei 4,9 milliárd forintos forgalom mellett 1,1 százalékkal gyengültek. Az olajárak csökkenését az indukálta, hogy a várakozásoknál sokkal jobbak lettek az amerikai múlt heti olaj- és benzintartalék adatai.
Az amerikai kormány energetikai tájékoztató hivatala (EIA) szerint a szeptember 2-án végződött héten a nyersolajkészletek 6,45 millió hordóval csökkentek, s ezzel július 22. óta a legalacsonyabb szintet mutatták. A benzinkészletek 4,30 millió hordóval estek, és 2004. október 15. óta a legalacsonyabb szinten állnak.
A Molról megjelentek olyan hírek is, hogy a török nemzeti olajipari társaság privatizációjában nem tud érvényesülni, mivel maximum 2,5 és 3 milliárd dollár közötti összeget ajánl majd – írta a portfolio.hu. Szakértők azt mondják, hogy a jövő héten esedékes nyílt licites privatizációs eljárás során 3–5 milliárd dollárt is adhatnak majd a Tüpras 51 százalékáért. A török cég megvásárlása esetén a Mol finomítói kapacitása a jelenlegi 279 ezer hordóról (az INA nélkül) 846 ezerre emelkedne – írta a portfolio.hu.
Meglepetésre a Mol-részvények áresését szinte alig követte a piac, a gyengélkedők között volt a 15 forinttal csökkenő árú Antenna Hungária, valamint a Rába.
A nemzetközi tőkepiacokon sem alakult ki határozott trend, a tokiói Nikkei 225 index 73,7 pontos gyengülést jelzett, a tőzsdei indikátort a gépipari cégek húzták lefelé. Szakértők szerint a gépipari cégekben jelentkező tokiói eladási nyomás nem volt más, mint a nyereség realizálása, ennek ellenére az eladásokat a befektetők a kormányzat által adott csökkenő számú ipari megrendelésekkel indokolták.
Európában az előző napi záró értékekhez képest minimális elmozdulások voltak tapasztalhatók, a londoni FTSE 0,47 százalékot gyengült, míg a frankfurti DAX értéke 0,09 százalékkal javult. Az európai parkettek elemzői jelezték, hogy a befektetőket nem érdekli az amerikai tőzsdei elmozdulás.
Nem mutatnak irányt. A Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) vezetése egyelőre nem ad tanácsot a részvényeseknek, hogy a HVB– UniCredit üzlettel kapcsolatban mi a követendő magatartás. Ennek egyik oka, hogy a BA-CA vezetését nem vonták be az UniCredit és a HypoVereinsbank (HVB) között folyó tárgyalásokba. Másrészt lényeges strukturális kérdések maradtak még rendezetlenül. A részvényeseknek ezért maguknak kell megítélniük az átvételi ajánlatot – írta az MTI–Eco.
A kinyilatkoztatott szándék értelmében a HVB átvétele után is a BA-CA lesz a kelet-európai üzletért felelős részleg, ezért nem áll szándékában átadni a lengyel BPH bankot.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról