Sorozatos csúcsdöntéseket követve a BUX a tegnapi napot sem tudta kihagyni rekord nélkül, a napközben elért közel 1000 pontos emelkedés ugyan nem volt fenntartható, de a nap végére az index még mindig a pozitív térfélen állt. A magyar indikátor emelkedéssel nyitott, majd egy kisebb gyengülést követve 22 810 pontig emelkedett. A délutáni csúcsdöntést követve az index lefelé mozgott, s végül 517,45 pontos javulással, 22 368,58 ponton landolt.
A 46,5 milliárd forintos napi forgalom megdöbbentő volt, sőt az is nehezen volt hihető, hogy a Molra és az OTP-re összesen 35 milliárd forintnyi üzletet kötöttek. A nap meglepetése a Mol volt, az olajipari papírok napközben
24 445 forintig drágultak, majd végül 23 655 forinton zártak, 860 forintos emelkedéssel.
Jelentős érdeklődés mellett 92 forinttal drágult az OTP ára is, a Richter 5,28 százalékot, a Magyar Telekom 4 forinttal erősödött. A kisforgalmú részvények közül a Phyalaxia, az Egis és az Antenna Hungária ára emelkedett jobban. A gyengülők közül kiemelendő volt a BorsodChem, a Rába, a Nabi és az FHB.
Szakértők szerint a magas forgalom és száguldó BUX azt vetíti előre, hogy a következő napokban sem lankad a befektetők vásárlási hajlandósága. Arra, hogy miért történik ez a nagymértékű drágulás, pontos okot egy elemző sem tudott mondani, sokak szerint a BUX és a hazai részvények az elmúlt hónapokban még nem jutottak el arra a szintre, hogy árfolyamuk ne legyen alulértékelt. Más elemzők viszont a féléves eredmények utáni pár hetes pihenőt, a nyári szabadságolások végét követő befektetői magatartást hozták fel okként a drágulásokra. Szakemberek a befektetési alapokat nevezték meg a vételi hullám elindítóiként.
A bankközi devizapiacon a forint árfolyama nem változott az euróhoz képest. Tegnap délután a forint csaknem fillérre azonos árfolyamon állt pénteken fél négy tájban a bankközi devizapiacon az egy nappal korábbival. Az euró-forint piacon „nem volt nagy izgalom” – mondták a kereskedők –, az uniós valutát 243,55 és 244 forint között jegyezték. Az euró-dollár ellenben a hétfői amerikai szünnap előtt 1,24– 1,2570 közötti széles sávban ingadozott, a mélypontról a délután közzétett foglalkoztatási adatok billentették ki az amerikai valutát. A forinttal szemben tág határok – 193,50 és 195,50 forint – között ingadozott a dollár. A délután jegyzett 194,70–194,80 forintos dollárárfolyam négy hónapos mélypontnak számít, s csaknem két forinttal gyengébb a csütörtöki 196,50–196,60 forintnál.
Hétfőn alacsony forgalomra számítanak, mivel az amerikai Labour Day miatt az ottani piacok zárva lesznek. Ezen a napon ülésezik ugyan a monetáris tanács, de a kamat nincs a napirendi pontok között.
Változatos árak alakultak ki a nemzetközi tőkepiacokon, Tokióban a Nikkei 225 index 0,74 százalékkal erősödött, a javulást a nyersolaj árának drágulása okozta. Az európai parketteken viszont nem alakult ki trend, az FTSE és a DAX kurzusa előző szintje közelében zárt. Határozatlanság uralkodott a Wall Streeten is, nyitáskor gyengültek, majd később erősödtek az árfolyamok. A tengerentúlon dúló problémák jelentős hatást gyakorolnak a tőkepiacra is. Az amerikai olajkészletek csökkenése, az olajfinomítók leállása, a benzinhiány fennakadásokat okoz az amerikai gazdasági életben. Az elemzők rámutattak, hogy már a távközlés és az adatszolgáltatás sem működik jól az Egyesült Államokban, egyúttal példaként közölték, hogy Európában a Yahoo! internetes cég egyes szolgáltatásai akadozva működnek.
*****
A legsikeresebb nap. A tegnapi napon, 2005. szeptember 2-án a Budapesti Értéktőzsde történetének legsikeresebb napját tudhatja maga mögött. A BÉT részvényforgalma ma 46,5 milliárd forintot tett ki, míg a korábbi legnagyobb adásvételt eredményező nap 2005. február 16-a volt, a maga 45,3 milliárd forintos forgalmával – áll a BÉT sajtóközleményében.
Így gombolt le Magyar Péter ötvenmilliót a Tisza-szavazókról