Több bért a pedagógusoknak

Egyetért a kormány oktatást érintő hét lépésével a Pedagógusok Szakszervezete. Ám úgy látja, ennél többre van szükség. Az érdekvédők szerint változatlanul probléma van a finanszírozás rendszerével, és a béreken is van mit változtatni. A szakszervezetek is támogatják az oktatási jogok biztosának készülő ajánlását, amely kizárná a politikai agitációt az iskolából.

2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs olyan a hét lépés között, amit nem támogatnák, de olyan sincs, amit ne kellene tovább formálni a szakmai szervezetekkel folytatott egyeztetések során – jelentette ki Varga László, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Az érdekvédő kiemelte az esélyegyenlőséget segítő intézkedéseket, mint például a kistérségi iskolarendszer fejlesztését és a foglalkoztatási gondok megoldására irányuló korengedményes nyugdíjazás kiterjesztését. Árok Antal, a szervezet alelnöke szerint a jövőben meg kellene szüntetni a gyermeklétszám-alapú finanszírozási rendszert, mivel a gyerekszám csökkenése nincs arányban a költségek csökkenésével. Megjegyezte: az elmaradt tavalyi 13. havi bérek visszajárnak, ezért azt javasolják, hogy a kormány vezesse be a 14. havi, évről évre növekvő keresetelemet. A szakszervezet szerint alapvető fontosságú, hogy a szeptember 1-jétől megemelt közalkalmazotti béreket időben kifizessék, mert megengedhetetlen az a késlekedés, ami a januári béremelésekkor történt. A jövő évi bérrendezéssel kapcsolatban azt várják, hogy – az adóváltozásokat is figyelembe véve – az reálbér-növekedést jelentsen. A másik érdekvédő csoport, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) egyébként tízszázalékos követelést fogalmazott meg, míg Veres János pénzügyminiszter korábban 2-3 százalékos emelésről beszélt.
Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke lapunknak azt mondta: örülnek annak, hogy a miniszterelnök foglalkozik a közoktatással, de sajnálják, hogy a hét lépésről előzetesen nem egyeztettek velük. Hozzátette: várják a kormány konkrét javaslatait a pontok megvalósítását illetően, és remélik, hogy az újabb tárgyalásokba már bevonják a szakmai és érdekvédelmi szervezeteket is.
A szakszervezetek támogatják az oktatási jogok biztosának készülő ajánlását, amely kizárná az iskolából a politikai agitációt. A dokumentumot az iskolafenntartóknak szánja, mivel közeledik a választási kampány. Aáry Tamás Lajos leszögezte: magát a politikát nem lehet kitiltani az iskolából. Példaként említette: van olyan település, ahol az oktatási intézmény aulája az egyetlen helyiség, amely alkalmas politikai nagygyűlésekre. Viszont szabályozni lehet, hogy politikai rendezvényt csak tanítási idő után tarthassanak, ahol a megjelenés fakultatív, és sem a részvételért, sem a távolmaradásért nem érhet hátrány senkit – tette hozzá.
Vezércikk a 7. oldalon >

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.