Történelmi csúcsot döntött tegnap a BUX azzal, hogy 21653,66 ponton zárt. Az index növekedése szinte egész nap tartott, nyitáskor a BUX 21 257,42 ponton kezdte a napot, majd tovább nőtt, kora délután az index 21 600 pontra (+410 pont) ugrott. A felfutás a délutáni órákban tovább fokozódott, a magyar indikátor 21 669,77 ponton érte el napi csúcsát, innen néhány pontot korrigálva zárt. Alacsonynak nem mondható 15,94 milliárd forintos forgalom mellett a vezető részvények és néhány már-már nagy forgalmat is bonyolító papír is drágult. A legjelentősebb növekedést a Mol tudhatta magáénak, az olajipari cég részvényeire nagy hatást gyakoroltak a nemzetközi olajárak, melyek tegnap délután elérték a 69 dolláros hordónkénti szintet is. A Mol kurzusa, így 715 forinttal emelkedve 21 445 forinton lépett a partvonalon túlra. Hasonlóan komoly dráguláson esett át a Magyar Telekom is, a távközlési papírral 3 éve nem látott magas áron kereskedtek, ára 22 forinttal 1012 forintra nőtt. Az OTP 120 forinttal, a Richter 860 forinttal javult. A „nagyokat” követte az emelkedési trendben az Egis, a TVK, a Freesoft és a Graphisoft is. Meglepetésre a drágulási hullámot nem tudta kihasználni a BorsodChem, a Pannonplast, a Pannonflax, és a Phylaxia.
Elemzők szerint a gazdasági növekedési adatok láttán a befektetők vásárolni kezdték a magyar részvényeket, ezt segítette az is, hogy az európai piacokon mérsékelt optimista hangulat uralkodott. A szakértők jelezték, hogy a tegnapi drágulás igen rövid életű lehet, és óvatosságra intettek, bár a bankközi devizapiacon sem látszódott, hogy a spekulánsok kivonnák tőkéiket a piacról. A törékeny növekedést bármikor, bármilyen hazai, vagy nemzetközi hír megszakíthatja, ami hirtelen eladásokat okozhat. A legtöbb elemző a hosszú távú vételekre buzdította tegnap is a befektetőket.
A bankközi devizapiacon a forint az euróval szemben erősödött, délután a BÉT zárását követve az eurót 244,65–244,95 forint között jegyezték, ami 1 forintos gyengülésnek felelt meg.
Erősödéssel zárta a tegnapi kereskedést a tokiói tőzsdemutató is, a Nikkei 225 index az amerikai piacokon jelentkező kedvező hangulatot lovagolta meg és 1,16 százalékkal javult. A szigetországi befektetők a hazai makrogazdasági adatokra nem nagyon figyeltek, helyette a technológiai és fejlett elektronikai cikkeket gyártó cégeket preferálták és a drágulást serkentették. Mérsékelten kedvező volt a hangulat, viszont az európai piacokon a DAX és az FTSE 0,20–0,70 százalékos emelkedést csikart ki magából, a nem túl nagy javulást az okozta, hogy a tengerentúlon csökkenéssel nyitottak és tovább gyengültek.
Tőzsdére viszik a Bank of China-t. A Bank of China (BoC) a Goldman Sachs csoportnak, a UBS-nek és a Bank of China Internationalnak (BoCI) adott megbízást a tőzsdére vitelére. Ezzel a tegnapi bejelentéssel lezárult a már hónapok óta tartó találgatás arról, hogy mely intézmények jutnak e jelentős presztízsű megbízáshoz. A BoC mintegy 4 milliárd dollár értékű (3,25 milliárd eurós) tőzsdére vitele a jövő év közepén várható. A részt vevő bankok legkevesebb 120 millió dolláros jutalékra számíthatnak a részvényeket lejegyzőktől. A Goldman Sachsot korábban is favoritnak tekintették, a Merrill Lynch és a Deutsche Bank viszont nem került be a nyertesek közé – írta az MTI–Eco. A Royal Bank of Scotland 1,6 milliárd dolláros részesedéshez akar jutni, a Merrill és a hongkongi alapítvány a fennmaradó 1,5 milliárd dolláron osztozkodna. A szingapúri kormány beruházási intézménye, a Temasek Holdings szintén érdekeltséget akar szerezni a BoC-ban.
Koncz Zsófia: Ne keverjük a családpolitikát és a demográfiát