Az Állami Számvevőszék tegnap nyilvánosságra hozott jelentése az Oktatási Minisztérium és háttérintézményeinek működését és gazdálkodását vizsgálta 2000-től 2004-ig. Az ingatlanok bérbevétele kapcsán megállapította: a döntések megalapozottsága nem volt teljes körű. A tizenhat ellenőrzött intézmény közül csupán három mérte fel dokumentáltan, hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie az épületnek. Akkor sem tartotta be a tárca az előírásokat, amikor a Tihanyi Alapítványnyal kötött megállapodás alapján évi ötmillió forintnál nagyobb összeggel – 2003 és 2004-ben öszszesen 70,5 millió forinttal – támogatta a szervezetet.
Az ÁSZ megvizsgálta a tankönyvtámogatás helyzetét is. A jelentés szerint a vizsgált időszak alatt 2,5 százalékkal csökkent a tankönyvek részesedése a teljes könyvforgalmon belül, mint ahogy jelentősen apadt a tankönyvkiadás támogatása is. A pályáztatás és a támogatások elszámoltatása kapcsán több probléma is felmerült. A kiadók 2003-ban nem pályázati úton jutottak a forrásokhoz, hanem egy kht.-n keresztül, ám a szervezet nem számolt el 55,3 millió forint fel nem használt pénzzel.
A jelentés megállapítja azt is, hogy az oktatási tárcának nincs informatikai stratégiája. Biztonsági felelősöket nem neveztek ki, az informatikai eszközök leltározását szabálytalanul végezték. Nem valósult meg a felsőoktatás normatív alapú, zárt finanszírozási rendszerének kidolgozása sem. Az ÁSZ három területen állapított meg szabálytalan kifizetéseket, illetve hátrányos szerződések megkötését, ezek kapcsán hat ember felelősségét vetették fel.
A felügyeleti szerv többek között arra kéri Magyar Bálintot, hogy intézkedjen az el nem számolt 55 millió forintról, kezdeményezzen fegyelmi eljárást a hátrányos szerződéseket megkötő személyekkel szemben, és vizsgáltassa ki, hogy az OM Alapkezelő Igazgatóságának volt és jelenlegi főigazgatója felelős-e a Kopint-Datorg Rt.-től megrendelt pályázatkezelő rendszer alkalmatlansága miatt. Ezenkívül tegyen intézkedéseket a tárca működésének átvilágítására, dolgoztassa ki a minisztérium informatikai stratégiáját, biztonsági politikáját, és nevezze meg a területek felelőseit.
*****
Magas jutalmak az érettségiért. Félmillió forintos jutalmat kapott az érettségiért felelős állami szervezet, az OKÉV két vezető tisztségviselője – értesült a Magyar Hírlap. A Magyar Nemzet úgy tudja, a busás összeget a szervezet főigazgató-helyettese és tételeket őrző raktár vezetője kapta. Ismert, minden idők legnagyobb érettségibotrányához vezetett idén a tételek idő előtti kiszivárgása. Lapunk nem tudta elérni Pósfai Pétert, az OKÉV főigazgatóját. Az OM a rendkívüli túlmunkával indokolta, hogy az OKÉV regionális igazgatóságainak munkatársai, valamint a központ köztisztviselői átlagosan 2-3 heti bérnek megfelelő elismerést kaptak, amelyről a szervezet saját hatáskörében döntött.
A falvakra mutogat a kormány. Levélben kéri rendkívüli képviselő-testületi ülés összehívását a monoki polgármestertől Magyar Bálint oktatási miniszter – jelentette be tegnap Batiz András kormányszóvivő. Monokon ugyanis bár egy háromgyerekes családnak járt volna az ingyentankönyv, mégsem kapták meg azt, Batiz szerint azért, mert az önkormányzat nem adott rá támogatást.. A Fidesz viszont úgy véli, az oktatási tárcának nem leveleznie kellene, hanem átutalnia a szükséges pénzt az önkormányzatoknak. A község polgármestere, Csordás Ferenc lapunknak úgy nyilatkozott: Monokon éveken át mindenki ingyen kapta a tankönyveket, ám erre idén már nem maradt pénz. Hangsúlyozta: az állami támogatás mindössze 2400 forint egy diákra vetítve, holott a tankönyvcsomag húszezer forintba kerül. A költségeket a kiemelt normatív támogatások sem fedezik. Hozzáfűzte: a 160 diákból 144-nek járna ingyen tankönyv, de „vizet fakasztani” ő sem tud, mivel az önkormányzat forráshiányos. (C. I.–T. L. L.)