n Pál Gábor
Áder János, a Fidesz frakcióvezetője maga vezette körbe a fővárosi Béla király úti kormányépületben az újságírókat, győződjenek meg saját szemükkel, történt-e luxusberuházás a házban. Áder János és családja az előző ciklusban lakott a házelnöki rezidenciában, amelynek bebútorozását a Belügyminisztérium intézte egy belsőépítész megbízásával.
A Népszava azt állította: Áder János szolgálati villájára az eredetileg tervezett 30 millió forintnál 85 millióval többet költöttek 1998-ban, amelynek egy részét az egyedi kérések teljesítésére fordították. – Maguk választották például azokat a bútorokat, amelyek egy részét a BÁV Rt.-től kellett megvásárolni, majd felújítani. A többi bútort, Áderék kérésének megfelelően, külföldről szállították Magyarországra – írta a lap.
Az egykori házelnök kijelentette: hazugságok a külföldi szállításról és BÁV-vásárlásról szóló információk, hiszen néhány, egyáltalán nem luxusbútordarab kivételével alapvetően nem maguk választották ki a berendezéseket, bútorokat. Luxusnak egyébként nyoma sem volt a házelnöki rezidenciában, ellenkezőleg: a jelenleg üresen álló épület több tekintetben felújításra szorul. Mint Áder János közölte, Gál Zoltán MSZP-s politikussal ellenben, aki előttük házelnökként szaunát építtetett az ingatlanon, semmilyen extra dolgot nem kértek, a beázás miatt födémezni kellett, fel kellett újítani egy lepusztult mosdót, hiszen a protokollvendégek miatt sem maradhatott minden lerobbant állapotban.
Több ilyen szokásos felújítást, beruházást végeztek korábban a szintén a kormányrezidencia ingatlanján található, s Göncz Árpád, valamint Mádl Ferenc által lakott épületekben is, ám ezzel a sajtó, mint ahogyan a Fidesz frakcióvezetője fogalmazott, nagyon helyesen nem foglalkozott.
A Népszabadság 1999-ban azt írta a házelnöki épületről: a házelnöknél teljes körű gépészeti és tetőjavítást végeztek, ezenkívül kicserélték a burkolatokat, a beépített bútorokat és a berendezéseket. A lap munkatársa szerint egyik rezidenciában sem történt extra beruházás. Áder János és családja a belügy felajánlására kiköltözésük idejében mindössze néhány tárgyat vásárolt meg a rezidenciából, amiről számlával rendelkeznek.
Áder János közölte: kíváncsi, hogy a Népszava cikke Gyurcsány Ferenc megrendelésére született-e. Emlékeztetett rá: a kormányfő magyarázkodásra kényszerült, miután lapunk cikksorozatot közölt a Gyurcsány család villájában történt luxusberuházásokról, amelyeket a miniszterelnök családi cége, a Fittelina Kft. hajtott végre. Az ügyben felmerült a gyanú, hogy pusztán az uszoda-, lift- és fitneszterem-építés adóvonzatának megkerülésére eszelték ki a bonyolult gazdasági ügyletet. A fideszes politikus közölte: várhatóan ezen a héten két feljelentését tesznek a miniszterelnök cégei, az Altus Rt., illetve az Aldo Kft. Szalay utcai ingatlanügye és a Fittelina Kft. vonatkozásában az ügyészségen. – Mindkét esetben releváns anyagok adják a gyanú alapját a büntetőeljárás lefolytatásához, s a szükséges dokumentumokat is csatolni fogják – fogalmazott Áder János.
Célkeresztben a házelnök otthona. Impozáns kőburkolat fedi a dohányzót, a közlekedő és a fogadóterem kerámia mozaikburkolatot kapott, az egyedi üvegablakokat, lámpákat képzőművészek tervezték – mindezt a Népszava című napilap derítette ki Szili Katalin szocialista házelnök jelenlegi lakóhelyéről, a budai Művész utcai rezidenciáról, amely korábban miniszterelnökök lakhelyéül szolgált. A villa biztonságtechnikájára 45,5 millió forintot költöttek, a rekonstrukció összeköltsége több mint nyolcszázmillió forint. A felújítást az Orbán-kormány ideje alatt kezdték meg, hogy újra miniszterelnöki rezidenciaként szolgáljon, ám – tájékoztatott szombati számában az újság – „Orbán Viktor végül nem költözhetett be, mert a Fidesz elvesztette a választásokat”. (MN)